Z tiskových zpráv a článků
Město Šumperk spolupracuje při zajišťování vybraných úkolů požární ochrany s občanským sdružením, působícím v oblasti požární ochrany, kterým je Sbor dobrovolných hasičů Šumperka Temenice. Proto se tradičně výroční valná hromada sboru konala za účasti starosty města.
Úspěšné zvládnutí mimořádných událostí a krizových situací je podmíněno činnosti integrovaného záchranného systému, orgánů Města Šumperka, subjektů na území města a obyvatel města. Proto se uskutečnilo pracovní setkání starosty města a představitelů subjektů na území města, kde byly připomenuty zásady...
V zajímavém prostředí výstavní síně Vlastivědného muzea v Šumperku se poprvé uskutečnilo společné hodnocení činnosti hasičů města a dobrovolníků civilní ochrany města. V úvodu starosta města - "vrchní velitel" hasičů a dobrovolníků,informoval o aktuálních záležitostech života a rozvoje města. Po rekapitulaci...
Majitel dřevěné chaty zatopil v krbu a šel si nakoupit. V krbu tak připravil zárodek ohně a práci pro HZS Olomouckého kraje a hasičů Města Šumperka. Bohužel na konci úsilí hasičů nebyl žádoucí výsledek.
Havárie s únikem nebezpečných látek, při dopravě, výrobě či skladování, jsou velmi pravděpodobným druhem mimořádných událostí, které mohou dosáhnout rozměrů krizových situací.
Projekt Příprava obyvatelstva na krizové situace žije bez ohledu na počasí.
Potřebnou prohlídku absolvoval vyprošťovací stroj.
Tradiční spolupráce s Vodní záchrannou službou Krnov měla pokračování v návštěvě její základny v obci Leskovec nad Moravicí.
Jeden den na základně CO Luže strávili studenti Vyšší odborné školy a SOPŠ v Šumperku. Ze strany Města Šumperka byla akce součástí projektu Příprava obyvatelstva na krizové situace.
Na základě poznatků získaných od uživatelů občanských radiostanic CB, došlo v dosavadním provádění radiových relací ke změně.
Tak jak to stanovují legislativní zásady, absolvovala skupina hasičů města plánovaná pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou pravidelné přezkoušení.
Zásah blesku byl příčinou požáru budovy, při kterém zasahovali hasiči města.
Hasiči z Moravičan jsou naši dlouholetí partneři v požární ochraně a civilní ochraně.
Mistrovství Evropy dorostenců v orientačním běhu přivedlo do Šumperka a jeho okolí návštěvníky z různých koutů Evropy.
Propagační akce "BEZPEČNOST, ZÁCHRANA A POMOC 2005" se konala na hřišti Střední odborné školy a středního odborného učiliště na ul. Gen. Krátkého 30 a na hřišti Základní školy na ulici Vrchlického.
V areálu základny civilní ochrany města na Lužích soutěžilo 12 družstev ze základních a středních škol na území města Šumperka.
Starosta Města Hanušovice požádal starostu Města Šumperka o příspěvek Města Šumperka do programu akce "Den integrovaného záchranného systému 2005 v Hanušovicích".
Plk. Mgr. Bohumír Martínek, ředitel odboru ochrany obyvatelstva GŘ HZS ČR a plk. Ing. Václav Hrubý, náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, navštívili Město Šumperk.
"Humanitární pomoc" a "povodeň" - dvě důležitá témata byla spojena do jednoho třídenního výcviku, od pátku do neděle.
V pravidelných intervalech cvičí hasiči města ve cvičné budově v Šumperku.
Krizový štáb Města Šumperka nabízí obyvatelstvu, subjektům a obcím při krizových situacích komunikaci pomocí radiostanice CB, kromě jiných způsobů komunikace.
Krizový štáb města se při nácviku činnosti věnoval obdobné události, která v minulosti postihla město Litovel.
Při komplikovaných zásazích pomáhají hasiči města i mimo území města. Fotografie jsou pořízeny ze zásahu na území sousední obce Ruda nad Moravou, v místní části Hrabenov.
Zimní studené počasí neznamená útlum v přípravě na mimořádné události a krizové situace.
Připravenost hasičů města k poskytnutí pomoci ve výškách a nad volnou hloubkou je podmíněna pravidelným a opakujícím se výcvikem. Také může dojít na pomoc pod zemským povrchem - v uzavřených a podzemních prostorách.
Pro nouzové ubytování osob nebo nouzové uložení materiálu může Krizový štáb města Šumperka počítat s použitím malých a velkých stanů, které město vlastní.
Pokračuje naplňování pravidla - každou poslední sobotu v měsíci příprava dobrovolníků na spolupráci s krizovým štábem města.
Mezi dobrovolníky jsou zájemci o zařazení mezi obsluhu vyprošťovacího stroje.
Pomoc hasičů města při dopravních nehodách je jednou z alternativ jejich činnosti. Proto je tato tématika součástí pravidelného výcviku zásahové jednotky i zálohy hasičů.
Letní výcvik zálohy hasičů města k činnosti na vodě proběhl v srpnu 2004 na vodním díle Slezská Harta u Bruntálu.
Bezpečnostní rada města Šumperka na svých jednáních mimo jiné projednávala tato témata:
V různých sdělovacích prostředcích občané celé ČR zaregistrovali mimořádnou událost v červnu 2004 v Litovli.
Tyršův stadion v Šumperku, zimní stadion a Hotel SPORT se znovu staly místy konání 3. ročníku akce "Bezpečnost, záchrana a pomoc 2004".
Na pomoc výuce tématu "Ochrana člověka za mimořádných událostí" ve školách připravilo Město Šumperk ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje soutěž civilní ochrany 2004.
V dubnu 2004 se konal tradiční výcvik hasičů města a dalších dobrovolníků v používání člunů na tekoucí vodě.
Příjemné prostředí Armády spásy na Lužích využil v březnu starosta města - předseda Bezpečnostní rady města, k pracovnímu setkání s vedoucími představiteli vybraných subjektů na území města.
Výcvikový program hasičů města obsahuje od února novou tématiku - práce ve výškách a nad volnou hloubkou s použitím lezecké techniky.
Například pod tímto velmi nepřesným titulkem se objevují informace ve sdělovacích prostředích. Skutečností je, že do oficiálního programu škol, se na základě rozhodnutí Ministerstva školství dostává tématika "Ochrana člověka za mimořádných událostí". Nejde o samopaly, ruční granáty a zbraně hromadného...
Voda byla příčinou největších živelních pohrom, které postihly ČR v posledním období.
Mobilní velitelské a informační stanoviště je zařízení pro organizaci činnosti a informování v místech podle potřeby Krizového štábu města.
V rámci přípravy obyvatelstva na krizové situace jsou také poskytovány informace o možnostech pomoci obyvatelstvu při mimořádných událostech.
Projekt "Dobrovolníci" se rozběhl.
Dýchací přístroje ve výbavě hasičů města patří mezi jednu ze základních pracovních ochranných pomůcek a umožňují práci v prostředí s velkou koncentrací škodlivých látek.
Rozsáhlé lesní plochy v Jeseníkách jsou místem častých lesních požárů. K jejich likvidaci je určena Letecká hasičská služba, kterou organizuje Hasičský záchranný sbor ČR. Po určenou dobu v roce je služba v pohotovosti na letišti v Šumperku.
Město Šumperk ve svých podmínkách pokračuje v realizaci projektu, u jehož zrodu byl v minulosti okresní úřad.
Město Šumperk poskytuje obcím informace v jejich přípravě na mimořádné události a krizové situace.
Elektrická energie má nezastupitelnou úlohu. Proto má Město Šumperk ve své výbavě pro mimořádné události a krizové situace určitý počet náhradních zdrojů. Zdroje mají své předurčení.
Po ukončení činnosti okresního úřadu, převzalo Město Šumperk patronát nad akcí "Bezpečnost, záchrana a pomoc".
Tyršův stadion v Šumperku se zimním stadionem a Hotelem SPORT poskytl opět vhodné podmínky pro konání akce zařazené do projektu "Příprava obyvatelstva na krizové situace".
Přes své stáří poskytuje důležité služby při sušení hadic hasičská věž v Temenici, poblíž hasičské zbrojnice.
Aktuální novinkou ve výbavě hasičů Města Šumperka je tzv. Akumulátorová mečová pila DeWALT.
V 1. pololetí 2003 se Bezpečnostní rada města zabývala mimo jiné těmito tématy: