Humanitární pomoc při povodni

"Humanitární pomoc" a "povodeň" - dvě důležitá témata byla spojena do jednoho třídenního výcviku, od pátku do neděle.
Tradičně proběhl výcvik dobrovolných spolupracovníků krizového štábu města v době, kdy řada našich spoluobčanů odpočívá v teple domova. Účastníci výcviku si však tepla ani pohody neužili. Podmínky byly tak tvrdé, že kvůli chladu, trvalému dešti a neustále zvyšujícímu se stavu vody v řece Desná, byl v sobotu zrušen noční sjezd řeky.
Výcviku se zúčastnili domácí družstva hasičů Města Šumperka, Obcí Dolní Studénky, Vikýřovice, Rapotín a Bludov. Poprvé byli našimi hosty 3 družstva hasičů Města Olomouce
a 1 družstvo hasičů Města Zlaté Hory. Tradičně byli našimi hosty příslušníci Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Také tradičně zajišťovalo stravování všech účastníků výcviku "kuchyňské družstvo" Sboru dobrovolných hasičů Dolní Studénky.
Poprvé byli účastníky takového výcviku dobrovolníci civilní ochrany Města Šumperka, kteří měli možnost přičichnout k povodňové tvrdé situaci a k déle trvajícímu užívání základny civilní ochrany města na Lužích.
Hasiči procvičovali základní manévry se čluny na řece Desná a na řece Morava, sestavení lanovky přes vodní tok a její použití při přepravě osob a materiálu humanitární pomoci, a to vše ve dne i v noci. V noční části výcviku na řece Desná bylo navíc zařazeno poskytnutí zdravotnické první pomoci a přeprava zraněné osoby přes řeku.
Dobrovolníci civilní ochrany procvičovali přípravu základny civilní ochrany města na Lužích k pobytu osob, které se virtuálně "nabídly k humanitární pomoci při povodni ve správním obvodu Šumperk".
Příprava základny obsahovala stavbu velké stanu, instalaci a použití malé koupací soupravy,
zřízení stravovací části (přístřešek, polní kuchyň, chladící přívěs na potraviny), instalaci radiostanice, zabezpečení topení v kamnech, atd.
Do programu výcviku patřilo také na použití mobilního velitelského a informačního stanoviště a závěrečné vrácení základny civilní ochrany, včetně použitého materiálu, do původního stavu.
Humanitární pomoc při povodni 1
Humanitární pomoc při povodni 2
Humanitární pomoc při povodni 3
Humanitární pomoc při povodni 4
Humanitární pomoc při povodni 5
Humanitární pomoc při povodni 6