Turistický pochod Palackého stezka

Občerstvení v Sedle pod Krátkou
Dne 24. května 2003 proběhl 32. ročník turistického pochodu Palackého stezka.
Dne 24. května 2003 proběhl 32. ročník tradičního turistického pochodu Palackého stezka, který každoročně pořádají turisté z Hodslavic.

Za krásného, slunečného počasí se v restauraci Na Fojtství zaregistrovalo celkem 453 účastníků, kteří se vydali po červené turistické značce na patnácti, nebo dvaceti pěti kilometrovou trasu.
Trasa Palackého stezky
Trasa Palackého stezky
Patnácti kilometrová trasa končila v Sedle pod Krátkou, dvaceti pěti kilometrová na Velkém Javorníku.
Oproti jiným ročníkům byla připravena malá změna, kdy trasa na konci obce vedla vlevo přes louku a lesík k přehradní nádrži Kacabaja a odtud přes les na nádraží ČD Hodslavice, kde se opět napojila na červenou značku. Byla vyznačena červenými fáborky a takto se mohli účastníci vyhnout značnému silničnímu provozu.
Od nádraží ČD trasa vedla na hřeben k Památníku Odboje, kde byla první kontrola. Turisté pak pokračovali stále po hřebeni k vrcholu Trojačky, odkud byl nádherný výhled na Hodslavice a Zašovou.
Kontrola u Památníku odboje
Kontrola u Památníku odboje
Nejkrásnější odměnou za vystoupání na Huštýn byl krásný výhled na Mořkov, Hodslavice, Kopřivnici a další široké okolí. Zde spočla noha mnohého unaveného turisty. Po odpočinku čekal jen sestup do Sedla pod Krátkou. Zde byl cíl patnácti kilometrové etapy.
Výhled z Huštýna na Mořkov
Výhled z Huštýna na Mořkov
Účastníci této etapy v sedle obdrželi účastnický list a a mohli využít občerstvení, které připravili pořadatelé. I zde si "znalci" Palackého stezky mohli všimnout malé změny. Poprvé se zde prodávalo čepované pivo / Radegast desítka/. Že o tuto službu byl velký zájem svědčily zklamané obličeje turistů, kteří se vydali na pochod mezi posledními a po příchodu zjistili, že pivo došlo. Připravený čaj byl jen malou útěchou. I přes tento drobný nedostaktek panovala v sedle dobrá nálada, zejména při opékání špekáčků a u stánku s občerstvením.
Občerstení v Sedle pod Krátkou
Občerstvení v Sedle pod Krátkou
Občerstvení v Sedle pod Krátkou
Po občerstvení se účastníci kratší, patnácti kilometrové trasy vydali po žluté turistické značce do Mořkova, nebo na opačnou stranu do Zubří. Ti zdatnější pokračovali po červené značce na Velký Javorník.
Ze Sedla pod Krátkou trasa vede opět do stoupání na Krátkou, dále po hřebeni na Dlouhou. Ti kdo na Dlouhou vystoupili jistě pochopili odkud pochází její název. Za tak krásného počasí, které po celou dobu pochodu bylo se jistě vyplatí trochu námahy při vystoupání na její hřeben, protože výhled z jejího vrcholu na obě strany je opravdu nádherný.
Stoupání na Dlouhou
Stoupání na Dlouhou
Výhled z Dlouhé
Výhled z Dlouhé
Po krátkém odpočinku procházíme dál do sedla u Kamenárky a pak jejím levým úbočím do sedla U pramene Jičínky. Odtud je poslední stoupání přes Malý Javorník, do cíle dvaceti pěti kilometrové etapy na známou chatu Pohorské jednoty Radhošť Velký Javorník ve výšce 905 m nad mořem. Zde byla poslední turistická kontrola a 151 turistů převzalo účastnické listy.
Turistická chata Velký Javorník
Turistická chata Velký Javorník
Poslední kontrola na Velkém Javorníku
Poslední kontrola na Velkém Javorníku
Každý určitě rád využil možnost občerstvení na chatě a naposledy se rozhlédl po našem krásném kraji. Po té sestoupil po modré značce k nádraží ve Veřovicích, nebo po zelené přes Horečky do Frenštátu pod Radhoštěm.
Turistického pochodu Palackého stezka se zúčastnilo celkem 453 turistů. Nejvíce účastníku bylo z Hodslavic - 229. Z Nového Jičína přijelo - 45 účastníků /všechny jeho části /, Mořkova - 25, Hostašovic - 22, Kopřivnice - 10, Ostravy - 8, Veřovic - 7. Z Olomouce , Rybího a Frenštátu pod Radhoštěm na start přišlo - 5 účastníků. Z Háje ve Slezsku Bartošovic a Oder - 4, Ze Životic u Nového Jičína, Suchdola a Velkých Heraltic - 3 turisté. Z ostatních 28 měst a vesnic se zúčastnilo po dvou a jednom turistovi.
Nejmladším účastníkem byla tříletá Klára Horáková z Hodslavic, nejstarším účastníkem sedmdesáti sedmiletý Dušan Palacký z Nového Jičína, který došel až na Velký Javorník.

Nejvzdálenější účastník byla Martina Danková ze Slovenské republiky z Michalovců.

Oleg Lešek Janský