STŘEDEČNÍ GLOSY 13.04.2005

Miroslava Macka
I kdyby se všichni aktéři stavěli na hlavu a měli tuny a tuny dobré vůle, základní problém současné vládní krize stejně nevyřeší. Tímto problémem totiž není ani Stanislav Gross a jeho soukromé podivnosti, ani chování lidovců, ale faktické, dlouhodobé rozštěpení ČSSD na dvě nekompatibilní skupiny: hodně levicovou a levěstředovou, z nichž každá má zcela jiné voliče a hlavně zcela jiné zájmové skupiny za sebou.
A pokud tato situace v ČSSD nezmizí, je každá vláda, ve které bude ČSSD, nestabilní.

Podle výzkumu si 64% občanů přeje vznik nové politické strany a v jejím čele by si přáli nejraději bývalého eurokomisaře Teličku, exposlankyni Marvanovou, exprimátora Kasla či exministra Bureše.
Jak je vidět, lidé jsou nepoučitelní a neustále hledají nového mesiáše, jako by jim nestačily zkušenosti s těmi starými: Rumlem, Pilipem, Kaslem, Fischerem, Karáskem, rychle rozštěpenou Cestou změny, atd, atd.
Pro tyto občany mám dobrou zprávu: americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) opět pátrá po mimozemských civilizacích.

Můj včerejší text z Lidovek:

Patero přísloví aneb politicky nekorektně o nekorektní současnosti.

Nevím, zda jsou současné kroky ještěpremiéra Grosse a jeho party již ovlivňovány francouzskými poradci, kteří s radostí a zadarmo sedí v Lidovém domě, ale spíše bych řekl, že ne, neboť vyčuranost kroků Grosse a ČSSD jeví se být příslovečně čecháčkovskou.
Zaprvé: častá krůpěj i kámen proráží a tak je zapotřebí neustále, jako na kolovrátku připomínat "rozbití koalice a vlády" zrádným Kalouskem a jeho ministry a rozhodně se ani slovem, slůvkem, slovíčkem nezmiňovat o příšernostech, které naprováděl a namluvil Stanislav I. Zatloukač kolem svého bytu, o podivuhodném podnikání jeho manželky s majitelkou bordelu a jejích ještě podivuhodnějších vyjádřeních typu "Tady se nedá podnikat" už vůbec ne. Lidská politická paměť přece funguje jen pár týdnů a to by tedy bylo, aby to blbci - příští voliči nakonec nesežrali.
Zadruhé: strom se nejlépe ukrývá v lese a tak je nasnadě, že je-li už Stanislav I. Oprsklý donucen pustit se svého koryta, rozhodně to nesmí vypadat, že jde o nějaký jeho ústupek či, nedej bože, přímo osobní prohru, takže je zapotřebí strhnout s sebou další ministry, zvláště ty "zrádné" lidovecké, aby i tomu nejpřiblbějšímu členu národa došlo, že se Stanislav I. Veliký pro jeho dobro osobně obětuje
a odejde jen proto, aby se na zelené louce mohla začít od nuly stavět nová, skvělá, proevropská vláda.
Zatřetí: nové koště dobře mete a tak je zapotřebí předhodit lidem nový ksicht tvář a při té příležitosti si vyzkoušet, co jsou ještě ochotní sežrat. I vybere se ouředník z nejouředníkovatějších, třeba takový schopný a pracovitý Kohout (je přece v Bruselu) - a vsaďte se, že nikdo se ani nepozastaví nad tím, že jeho předvídavost, což je v politice vlastnost nezbytná, rovná se nule, neboť jinak by nelezl v roce 1986 k bolševikům, což lze přirovnat k předvídavosti Němce, který by v dubnu roku 1945 vstoupil do NSDAP. Jen okecávat musí umět dokonale: třeba musí umět s vážnou tváří tvrdit, že se stal bolševikem proto, že chtěl Stranu vylepšovat zevnitř a jeho vzorem byl Gorbačov a perestrojka - to většina lidí schlamstne a ani se nezakucká nad nehoráznou pitomostí takových slov. Ba i jeho pobyt na školení v Moskvě - "abych mohl jet do Paříže, což byla podmínka", nebude blbouny voliči brán jako důkaz, že je to všeho schopný kariérista, ale důkaz jeho nezměrné touhy po vzdělání, jen aby mohl ještě lépe sloužit tomu režimu, který je zrovna u moci.
Začtvrté: je hlupák, kdo sedí na vrbě a nevyřeše si píšťaličku. Hlavním úkolem nového premiéra a nové vlády proto musí být kroky, které přispějí co nejvíce ke koruptivnímu nákupu levicových voličů za cizí peníze, což musí být, pochopitelně, zabaleno do krásných slov, aby nikdo pod slovy plánovaného premiéra Kohouta, že by se - mimo pochopitelné přijetí euroústavy - chtěl věnovat hlavně "úpravě daňového systému", nehledal snížení daní pro voliče ČSSD a KSČM a ještě větší přenesení výdajů na ostatní občany. Anebo pod slovy "zjednodušení byrokracie" neviděl výměnu lidovců a dalších ve veřejné správě za známé a kamarády socialistů u moci a nezačal nakonec ještě přemýšlet nad tím, kde asi vzal kovaný bruselský byrokrat Kohout sebenepatrnější zkušenosti s omezováním a snižováním byrokracie.
Zapáté: vždy je nutno myslet na zadní vrátka a proto je pochopitelné, že si je vytvořil i Stanislav I. Vyčuraný. Nebudete, vy hyeny proradné lidovecké, chtít skákat, jak já pískám? No, dobrá. Teď alespoň tomu manipulovatelnému stádu voličů konečně dojde, že pád mé veleúspěšné vlády domluvil Kalousek, Topolánek a Klaus po tom jistém tenisovém mači, jak se už psalo, a to jen a jedině proto, že se strašlivě zalekli plánovaného ohromného snížení daní pro dolních 10 milionů, které by obarvilo Modrou šanci ODS do ruda a tuto stranu v podstatě vyzmizíkovalo. A budete to tedy vy, kteří nás donutili vytvořit menšinovou vládu, která rozhodně nebude podporována komunisty ( jen s námi budou povětšinou v parlamentu hlasovat, ale to za odměnu za naši podporu plošných majetkových přiznání, které naše chudé voliče jen potěší).
Zamyšlení šesté si udělejte sami: co myslíte, podaří se to nakonec s přispěním otupělých až tupých občanů Stanislavu I. Splachovacímu opravdu dotáhnout k vítěznému konci?

A starý dobrý George Bernard Shaw vzkazuje nejen Stanislavu Grossovi:
Když hlupák dělá něco, za co se stydí, vždycky prohlašuje, že je to jeho povinnost.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.