PÁTEČNÍ GLOSY 1.04.2005

Miroslava Macka
Existuje jedna elegantní, byť bohužel neproveditelná cesta, jak se zbavit premiéra Stanislava Grosse: Prezident mu slíbí milost za vše, co by na něho po změně vlády vylezlo.

Socialisté samozřejmě udělají vše pro to, aby si nová vláda v čele se starým Grossem nemusela říci o důvěru poslanecké sněmovny, což je něco jiného, než přestát hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Přitom by šlo o zcela novou vládu, sestavenou z viditelných socialistů (a jednoho či dvou socialistických "nestraníků") a neviditelných komunistů.
Nevím, jaký by se na to dívali ústavní soudci (kde dva odborníci, tam tři odborné názory), ale možná by měl prezident nadále veřejně trvat na tom, že nepřijme rezignaci lidoveckých ministrů a nejmenuje nové ministry vlády dříve, než mu Gross doloží většinovou podporu jeho nové vlády, a to bez komunistů.

Když jsem včera večer poslouchal všechno to dlouhé okecávání, které předváděli politikové (zvláště komunisté vynikali) namísto jednoduchých a jednoznačných odpovědí ano - ne na kladené otázky před dnešním hlasováním o důvěře vlády, bylo mi docela blijno.
Zrovna tak jako blábolivé řeči (zvláště ministr financí Sobotka vynikal) o tom, že komunisté nechají Grosse a socialisty ve vládě bez toho, že by za to něco (v politickém slova smyslu) chtěli.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář včera prohlásil: Stal jsem se členem vlády zásluhou 101 nekomunistických hlasů a ve vládě, která by byla podporována nebo která by se udržela zásluhou komunistů, nebudu.
Docela pokrytecké, chce se říct, neboť mezi těmi 101 "nekomunistickými" hlasy, jejichž zásluhou se stal ministrem, bylo hlasů komunistů dost a dost, byť stranicky organizovaných jinde.

Ministryně zdravotnictví včera prohlásila, že by jí podpora komunistů nevadila, neboť schvalují jí navržené zákony. No bodejť, více bolševicky by je sami nenapsali.

Případ Terry Schiavové je klasickou ukázkou toho, kam vede falešná humanita a ovládnutí společnosti právníky. Zdravý selský rozum by jí pomohl zemřít už před léty a léty a za ty peníze, které stálo její letité vegetování, by zachránil či zlepšil život mnoha a mnoha lidí.

Včera jsem byl na vernisáži výstavy ke 100. výročí narození malíře Zdeňka Buriana v jízdárně Pražského hradu a mohu ji všem vřele doporučit: návrat do dětství prostřednictvím jeho obrazů a kreseb je příjemný, nejpříjemnější.

Staré české přísloví: Stáhni kuklu, uzříš šalbu.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.