ČTVRTEČNÍ GLOSY 24.03.2005

Miroslava Macka
Moc se mi líbil ve včerejších Hospodářských novinách článek analytika PPF Pavla Kohouta o vývoji v Evropské unii. Stojí, samozřejmě, za přečtení celý, ale zde je alespoň jeden zajímavý citát: "Modelem, kterému se EU stále více blíží, není zóna volného obchodu a podnikání, nýbrž středověký cech. Cechovní organizace odjakživa sloužily k ochraně před konkurencí a k prosazování politických zájmů svých mocnějších členů. Tak je tomu i v Evropské unii."

Ministr financí uspěl ve vládě s návrhem, podle něhož ministři mohou předkládat jen takové návrhy zákonů, které buď sníží a nebo alespoň nezvýší mandatorní výdaje státu. Bohulibé usnesení. Platí však též, bohužel, stará moudrost, že papír snese všechno, takže se můžeme těšit u každého návrhu zákona na slohové cvičení na téma "velké snížení madatorních výdajů".
Domnívám se, že jediným způsobem, jak skutečně snížit mandatorní výdaje státu, je vykopat socialisty z vlády.

Dávat veřejnosti k dispozici "seznamy vrahů", jak se v USA přezdívá statistickým údajům o jednotlivých nemocnicích, je dobrá věc. Ovšem pod jednou jedinou podmínkou: publikované údaje musejí být absolutně přesné. Což se zrovna nepodařilo Národnímu referenčnímu centru, když na internet umístilo statistické údaje o porodnicích, plné chyb. Pranic se nedivím, že se takto na pověsti poškozené porodnice vehementně brání - vybudování důvěry trvá léta i desetiletí, ztratit se dá ve dnech.

Humanitární organizace "Člověk v tísni" byla nařčena ruským tiskem, že pomáhá teroristům v Čečensku. Organizace se takovému nařčení pochopitelně brání. Pokud bychom věděli, kdo jsou hlavní sponzoři její jistě nikoliv laciné činnosti, jistě bychom si mohli udělat vlastní názor na pravdivost či lživost tohoto tvrzení.

Staré české přísloví:
K penězům celý svět tváří obrácen.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.