ČTVRTEČNÍ GLOSY 2.12.2004

Miroslava Macka
Dělá-li něco vláda tajně, jde s pravděpodobností hraničici s jistotou o nějakou levárnu. Podle dnešního tisku chce vláda tajně koupit pohledávku, kterou uplatňuje banka IP (pohrobek Zemanem zlikvidované IPB) vůči ČSOB ( Zemanem naopak odměněné "nočním" prodejem IPB za zvláštní cenu s garancemi). Jediné, co není tajné, je zdroj vládních peněz: ty jsou, bohužel, naše.

My si platíme zdravotní pojištění a proto bychom měli mít právo prostřednictvím výběru zdravotní pojišťovny a prostřednictvím výběru pojistného plánu ovlivňovat cenu, za kterou pro nás vybraná pojišťovna nakupuje zdravotní služby. V českém Grossourkově to za nás dělá odbornice největší - ministryně zdravotnictví Emmerová, a to ministerskou vyhláškou. Že vzniknou příšerné dluhy, které nakonec zase zacálujeme my všichni, je zcela jisté.

ODS a lidovci se dohodli a utvořili v Senátu koalici, bez ohledu na to, že jednu koalici - s ČSSD a unionisty již tvoří ve vládě. Zdůvodnění je též typicky lidovecké: "nic jiného se nedalo dělat" a "senát musí nějak fungovat".
Pokud se nezmění současný volební systém, lidovci poputují z vlády do vlády a od koryta ke korytu věčně.

Ministr zahraničí Svoboda oipět koketuje s "gesty" vůči odsunutým Němcům. "Bezpráví" - je tendence nazírat na děje minulé dnešníma očima. Dnešníma očima byla ovšem plna bezpráví o doba Karla IV., jinak Otce vlasti, portrétovaného na dnešní české bankovce. Je nejvyšší čas začít posuzovat historické děje historickýma očima, bohužel se mnozí snaží aplikací dnešních měřítek na minulost vydobýt nějaké to odškodné.

MF Dnes právě dnes přesně popsala systém, kterak se rozdělují dotace ministerstva pro místní rozvoj ( 3% zpět ministerským úředníkům, zakázku spřátelené firmě), a to za použití skryté kamery. Po patřičném prošetření případ vyšumí do ztracena nebo to odnese nějaký pěšáček a hodně se bude mluvit o zpřísnění kontrol (noví úředníci). Jediné účinné a rozumné řešení - totiž odbourání dotací a snížení daní - nenavrhne nikdo.

Staré české přísloví:
Psa bys jak chtěl kořenil, zvěřina z něho nebude.