PÁTEČNÍ GLOSY 19.11.2004

Miroslava Macka
Po pár dnech v cizině jsem se vrátil opět do vlasti a konservativec ve mně se masochisticky zaradoval, že český Grossourkov zůstal beze změny.

A tak noviny jsou plny toho, kterak je senát nezbytnou pojistkou demokracie (chudáci utlačovaní ve státech s jednokomorovým parlamentem, třeba ve Švédsku, kde v 70. letech zrušili druhou komoru a šťastlivci v různých afrických a jiných diktaturách s parlamenty dvoukomorovými).
A tak jen napjatě čekám, kdy ODS konečně praští pěstí do stolu a v příštím předvolebním programu bude mít zrušení senátu a přechod na jednokomorový systém jako jeden ze svých cílů - a to přesto, že ubyde míst pro ambiciózní členy a též stávající senátoři budou šmahem proti.

A tak ministryně zdravotnictví Emmerová připravila materiál, který je snůškou žvástů, frází, nesmyslných slibů a nepravd, zato však plný socialismu na jeho výdobytků - a to vše se nazývá koncepce reformy zdravotnictví.

A tak se ministr práce a sociálních věcí Škromach rozhodl, že by rád vystřídal Grosse - zřejmě chtějí prakticky demonstrovat staré české přísloví "Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet". Originální všem nebudou -oživlé obrazy provozovali již staří sokolové.

A tak je v tomto státě možné, aby zákonodárci namísto tvorby solidních zákonů přidělovali v rámci rozpočtu miliony do svých volebních obvodů - například většina netenistů zaplatí tenistům v Českých Budějovicích jejich kurty proč si je nezaplatí sami, je zcela nejasné, mně moje koníčky také nikdo nefinancuje) a ve Valticích zase kuželkářům zaplatí ohromná většina nekuželkářů kuželnu.
Kristepane!

A tak je možné, že vítěz tendru na prodej státního Unipetrolu, polská firma PKN Orlen dosud nezaplatila ani korunu, takže v rozpočtu zeje díra a silničáři marně čekají na slíbené peníze, a premiér ne a ne zavolat kamarádu Babišovi, který chce od Poláků koupit části privatizované Unipetrolu a zeptat se, kde to vázne.

A tak většina novinářů nevidí nic špatného na tom, že nový senátor Karel Schwarzenberk ´vlastní politický týdeník Respekt (já na tom ostatně také nic špatného nevidím), ovšem dovedete si představit ten pokřik a řev, kdyby šlo třeba o některého senátora ODS? To by byly titulky o nedovoleném střetu zájmů a neetickém spojení a Petruška Šustrová by si upsala ruku až k lokti!

A moudro na pátek od Pavla Kosoryna:
Politik má něco společného s umělcem - svět, o kterém mluví není totožný se světem, ve kterém žije.