PÁTEČNÍ GLOSY 12.11.2004

Miroslava Macka
Ti, kteří volili v prvním kole senátních voleb ODS a chtějí, aby sjednocující se socialisté s komunisty dostali ve druhém kole pořádný volební nářez, tady je návod: každý z Vás přesvědčte ve svém okolí alespoň souseda, známého, spolupracovníka, příbuzného, kamaráda, ať jde k volbám a volí ODS.

Podstatu hlavního problému současné ČSSD dokonale vystihl Martin Komárek v dnešní MF Dnes: Miloš Zeman má pravdu v tom, že sociální demokracie potřebuje nového předsedu. Mýlí se v tom, že jím má být on.

Stanislav Gross je opravdu myslitel. Viz jeho věta, hájící spolupráci jeho strany s komunisty: Jak je můžeme vyloučit ze hry, když za nimi stojí milion voličů?

Už se nesmírně těším na 15. listopad. To je ten slavný den,.kdy k nám byl uveden.... projekt zdravotnické reformy ČSSD, bude se možná svěrákovsky notovat po létech. A že to bude zábava více než svěrákovská, byť poněkud hořká, na to vemte jed.

V dnešních Lidovkách odpovídá ministr pro místní rozvoj Paroubek na můj ironický článek o podpoře výstavby turistických zařízení v pohraničí - je to článek zajímavý a rozhodně stojí za přečtení. Jen mi v něm chybí jedno možné, to nejlogičtější řešení: rychle v Česku vytvořit takové nebyrokratické a jednoduché podnikatelké prostředí a takový daňový systém (s nízkými daněmi), že jinak žádným podnikatelům a žádným projektům nebude potřeba pomáhat. A v tom dělá Paroubkova vláda a strana pravý opak.

Bývalá americká velvyslankyně v Praze Shirley Templeová - Blacková se ukázala být vynikajícím prognostikem. Viz její nyní odtajněný postřeh o Václavu Havlovi z roku 1990, publikovaný m.j. v dnešních Lidovkách: "Slíbil, že jakmile se uskuteční svobodné volby, podá demisi. Jeho cílem je, jak říká, vrátit se ke psaní a divadlu. Avšak to, jak hladce vstoupil do politického života, nás vede k domněnce, že by v prezidentské funkci mohl najít zalíbení, takže by pak bylo těžké z ní odejít."

Jásir Arafat byl dokonalou ukázkou jednoho podivného fenoménu: děláš-li zvěrstva dostatečně dlouhou dobu a pak deklarativně přestaneš, ocenění a sláva tě nemine.

Zajímavý citát z knihy Normana Daviese Ostrovy - Dějiny: Duchovní byli často navlékáni do anglického hávu, zatímco byli výkonnými zaměstnanci nadnárodní náboženské firmy.

A moudro na pátek, ze stejné knihy:
Všechny politické spory se stejně jako boxerské zápasy rozhodují poměrem síly a slabosti protivníků "v ten den".