ÚTERNÍ GLOSY 12.10.2004

Miroslava Macka
Skupina PPF chystá prodej televize Nova, zní stručná zpráva. To není překvapivé. Překvapivé též není, že o Novu má zájem německý koncern Bertelsman. Překvapivé by bylo, kdyby ji nakonec získal někdo jiný. Ekonomický a mediální "Drang nach Osten" (což Němcům nevyčítám, za to mohou prvotně komunisté a jejich podporovatelé, kteří z nás za padesát let udělali lehkou kořist) by totiž bez vlastnictví televize nebyl úplný.

Dnešní Radiožurnál přišel s informací, že policie shromažďuje a ukládá informace i o lidech, kteří nikdy nic nezákonného neprovedli, jen se jejich jméno mihlo v odposleších nebo byli viděni v okolí lidí, o které má policie zájem. A to z důvodu, že by se jim v budoucnu shromážděné informace mohly hodit. Policie to popírá a tvrdí, že vždy striktně postupuje podle zákona.
Moje informace, o nichž si ovšem už cvrlikají vrabci na pražských střechách, jsou ještě jiné: potřebuje-li policie někoho "zákonně" odposlouchávat, není problém, aby se o dotyčném či dotyčné zmínil během vyšetřování nějakého prokazatelného trestného činu vyslýchaný a náležitě "poučený" recidivista či obviněný, který si slibuje od spolupráce s policií vlídnější zacházení... Ba u některých případů na mne působí různí kriminálníci jako typičtí falešní svědci (a často jediní, kteří přinášejí nějaký "důkaz").
Bude velmi zajímavé v budoucnu sledovat, co po změně vlády a ministra vnitra vylezte na povrch. Žádný strom, ani politik, neroste totiž do nebe.

Čtenář glos J.S. mi poslal následující text:
V sobotním MF DNES v rubrice "kavárna" je zajímavá ukázka z připravované knihy "Gottwaldovi muži" pánů Kaplana a Kosatíka. O generálu Čepičkovi, ministru národní obrany z let 1950-1956, se tam mj. píše: "Součástí Čepičkovy mocenské strategie bylo posilování privilegií armády, zejména jejích velitelských kádrů. Postaral se, aby důstojnickému stavu rostly platy rychleji než příslušníkům ostatních profesí - a aby zvýhodnění generálové ani na vteřinu nepochybovali o tom, že za své výhody vděčí jemu, Čepičkovi."
Zaměňme jméno Čepička za Gross a armádu za policii!

Dnes vychází v Lidovkách můj text "Jen více a houšť, soudruzi! Za výdobytky socialismu!"

A moudro na úterý: Národ, který se nepoučí ze své historie, ji prožije ještě jednou.