STŘEDEČNÍ GLOSY 28.07.2004

Miroslava Macka
Čtenář glos F.K si povšiml zajímavé české nelogičnosti:
Senátorem se v Česku nemůže stát nikdo, komu není alespoň 40 let. Ministerský předseda, který má oproti senátorům podstatně větší pravomoci a podstatně větší odpovědnost, může být klidně o mnoho let mladší.
Moje poznámka: rozhodně nechci vzbudit dojem, že pranic nefandím mladým - opak je pravdou, ale jde opravdu o zřejmou nelogičnost politického systému.

Proč má být odejit z postu ministra zahraničí Cyril Svoboda je zřejmé: jeho místo má být obsazeno člověkem, kterého navrhnou "kavanovci" z ČSSD, neboť jinak hrozí, že nedají své hlasy nově vznikající vládě. Takže rozhodně ne změna k lepšímu ( i když změnu k horšímu lze si těžko představit), ale tradiční kuhhandel.

Stanislav Gross má opravdu mimořádný dar vyhýbat se střetům: na názor na ministryni Buzkovou se zeptá jen vysokoškolských učitelů, u nichž předem zná kladnou odpověď, učitelů základních a středních škol se pochopitelně nezeptá. To, že Telička dostal padáka, také oficiálně Teličkovi nesdělí, to by měl dle něho udělat Špidla. Půjde-li to takhle dál, Gross záhy opět bude nejpopulárnějším politikem v jinak velice nespokojené zemi.

Showbusinisace politiky je zřetelnější a zřetelnější: pár nekonkrétních slov o pomoci rodinám s dětmi, urychlení růstu ekonomiky, boji s nezaměstnaností a skorupcí je vydáváno za vládní program! půjde-li to takhle dál, skončíme nakonec u toho, že politika nám namísto solidní správy státu nabídne pár mediálně vyhoněných superstar a jedno jediné heslo typu "Hellman je prostě nejlepšííííí..."

Exminisryně Součková měla být také nenápadně odklizena: bylo jí nabídnuto místo generální konzulky v Drážďanech. Důkladně německy by se asi grossovsky do půl roku doučila a že nemá žádné diplomatické nadání? Ale no tak! Hlavně by další z nespokojenců v ČSSD byl zase "emigrován" někam, kde nemůže "škodit".
Naštěstí měla paní exministryně dost rozumu, aby odmítla a vrátila se k medicině.

Jak je vidět, předvolební kampaň nebývá kocourkovská jen v Česku: po spršce předjezdců dnes dorazí na sjezd amerických demokratů do Bostonu jejich kandidát na prezidenta John Kerry, a to na člunu, obklopen spolubojovníky z Vietnamu, aby ukázal voličům, jaký to byl Superameričan a válečník. Spolulevičáci, kteří s ním tehdy zahazovali válečná vyznamenání, agitovali proti této válce, pořádali všeliké protesty a připoutávali se k branám státních institucí, se pochopitelně na sjezdu neobjeví, to by zatraceně narušilo Kerryho vlastenecký obraz.



Můj včerejší text z Lidovek:

V knize "Vyobrazení a krátké života vypsání oslavených služebníků a přátel Božích", vydané u Petra Bachmana Dědiců v Praze Léta Páně 1820 je v životopise jednoho svatého následující půvabná věta: "Jsa mládeneček, k převelikému potěšení na krásných lícech jeho podivná radost se jevívala, když mu peníz udělen byl a on jej druhému do ruky vložiti mohl, a tak svým ušlechtilým chováním a neonavenou přičinlivostí oblíbenost a lásku jednoho každého stavu získal."
Ano, ano, jde opravdu o svatého Stanislava, který "jakžpakkoli rád a ochotně všecky sobě učiněné křivdy a urážky odpouštěl a na ně zapomínal, ač jej to bolestně hnětlo."
Však to dotáhl v rodném Polsku až na biskupský stolec a nebýt toho, že nevěděl kdy s tou dobrotou přestat, a pořád a pořád hučel a hučel do krále Boleslava, až ten se rozčílil a rozpůlil tomuto svatému muži hlavu.
Dnes se samozřejmě nic takového stát nemůže. Tedy, ne že by nějaký Stanislav nemohl jásat nad tím, že může druhým do ruky vkládat nějaké ty peníze a funkce, zvláště když nemusí hrábnout do svého.A ne, že by nemohl nakonec takovou neonavenou přičinlivostí získati oblíbenost některých politických stavů. Také dnes může rád a ochotně odpouštět učiněné křivdy a urážky, zvláště když takovým přičinlivým chováním získá zásluhou těch, kterým odpustil, nakonec stolec nejvyšší.
Jen hlavu mu nikdo nerozpůlí, kdepak, dnes je civilizovaná doba. Dnes, kdyby nakonec naštval svými řečmi a činy okolí a prokázal na nejvyšším stolci lecjakou neschopnost, může počítat s tím, že hlavu mít rozpůlenou nebude. Spíš bude jeho neschopná hlavu (včetně těla) někam exportována - do Bruselu či jinam.

Když už jsme u toho Bruselu, tak v Belgii si od nedávna můžete nechat poslat na mobil zprávu, že se blíží tam k vám, kde zrovna s mobilem jste, bouřka. Lidi si totiž stěžovali, že globální předpovědi počasí jsou místně nepřesné a tak jim operátoři vyšli vstříc.
Možná by mohli rozšířit své služby též o informace, který odložený evropský politik se blíží do Bruselu, Štrasburku či jinam, neboť leckterý z nich může způsobit kalamitu docela nadregionálního charakteru.
Viz například dobře odložený Vladimír Špidla, kafkovsky odměněný za katastrofální porážku právě v eurovolbách evropským komisariátem, kterému za více než pět desetiletí nepronikl do šedé kůry mozkové prostý, jednoduchoučký fakt, že reálný socialismus je nefunkční a funkční socialismus neexistuje. Ale kde jinde by se s takovou poruchou lépe ztratil než právě v Bruselu, že?

A pokud je pro vás poslední vývoj na české politické scéně přílišným atakem na zdravý rozum (což se pranic nedivím), doporučuji návštěvu lesa (ze kterého není na stát vidět, jak říkával přírodovědec a filozof Henry David Thoreau). Hříbky sice moc nerostou, jen krásné lišky a klouzci (ale i ti stojí za to), ovšem malin je opravdu hodně, velkých, zralých, voňavých. A pokud se vydáte do lesa s někým, koho milujete a dostanete od něj na prosluněné pasece pravou malinovou pusu, snesete pak bez újmy na zdraví i dvoje televizní noviny za sebou.
Věřte mi, vyzkoušel jsem to.

A moudro na dnešek:
Heslo starého kohouta: Mládí vpřed! Zvláště na smetanové omáčce.