PONDĚLNÍ GLOSY 12.07.2004

Miroslava Macka
To, že zcela privátní schůzku Stanislava Grosse s Milošem Zemanem ("O soukromých návštěvách zásadně neinformuji!" vyjádřil se Gross) zprostředkoval bývalý ministr průmyslu Grégr je signifikantní: Zemanem dříve hýčkané, ovšem Špidlou a Grossem ohrožované a vytlačené podnikatelské skupiny, které byly promptně nahrazené jinými, zpřátelenými (vzpomeňte na telefonáty Grosse a Babiše), budou muset dostat alespoň nějaká místa u lizu - pak přestane Zeman říkat o Grossovi, že se "snaží korumpovat svoje okolí nabídkami různých prebend" a že je "rozmazlené politické dítě."

Očekávané se logicky stalo skutkem: ledva přišel Kalousek s Grossem s návrhem, že by všech 101 koaličních poslanců mělo podepsat jakýsi pakt loyality s vládou (a při počtu 101 hlasů tak udělali z každého ten stoprvní), začali poslanci "oceňovat" tento svůj rozhodující hlas. Poslanec ČSSD Laštůvka: jen když vláda nebude napravo od Špidly. Poslanec ČSSD Foldyna:jen když se nezavede školné. Poslanec ČSSD Křeček: jen když nebude regulace nájemného. Poslanec Vokáč z US - DEU: jen když se vládní prohlášení nezmění.
A dovedrete si představit, co by se dělo na podzim při projednávání rozpočtu? Těch miliard do volebních obvodů koaličních poslanců -kupčíků?

Vedle příšerného zadlužování státu a obcí zřejmě záhy přibyde i zadlužování krajů: vedení jihočeského kraje uvažuje o tom, že opraví špatné silnice na dluh.
A stejně jako u státa a obcí nepadlo ani slovo o úsporách. Co takhle konečně začít likvidovat rozbujelý stát a při té příležitosti zrušit v naší maličké, kapesní vlasti, kraje?

Zítra vyjde v Lidovkách můj text "Historia magistra vitae".

A moudro na dnešek, tentokrát od George Bernadra Shawa:
Každé povolání je spiknutí proti laikům.