ÚTERNÍ GLOSY 8.06.2004

Miroslava Macka
V dnešní zprávě (nejen) Lidovek o lékaři Vinohradské nemocnice, který přímo v jejím areálu srazil matku s dítětem autem, mne zaujaly dvě věci: a to výraz "silně podnapilý" v textu, ačkoliv byl dotyčný ožralý v podstatě k nepotřebě, neb měl v krvi 3.28 promile alkoholu, hlavně však informace, že vedení nemocnice musí jeho okamžitý vyhazov projednat s místní odborovou organizací.
Kdo nechápe volání po "zpružnění" zákoníku práce, teď snad pochopí: zaměstnavatel by měl mít možnost zaměstnance, které přistihne opilé, při krádeži či při jiném vážném prohřešku, vyrazit okamžitě.
Soudce Dušan Pálka sice před časem tvrdil, že občané by měli vědět, zda se kandidát do EU Železný dopustil trestného činu či nikoliv a proto tedy nařídil proces s ním těsně před volbami, jenže jaksi "nedomyslel" dvě věci: jednak, že druhý obžalovaný má zřejmě dost důvodů se k soudu z USA nedostavit, a také to, že i případné odsouzení u prvoinstančního soudu zvláště v Česku neříká o vině či nevině odsouzeného téměř nic. Důvody jeho rozhodnutí byly tedy rozhodně zcela jiné, ale to bylo jasné od počátku.
Předseda US - DEU Mareš tvrdí, že ani při neúspěchu v eurovolbách jeho strana ze současné vlády neodejde, neboť jediným důvodem odchodu by byla situace, kdyby v ní nemohli prosazovat své programové priority.
Z této odpovědi logicky plyne, že v současnosti se jim to daří. Je-li ovšem Mareš s politikou současné vlády spokojen, už to je důvod stranu s tak nekritickým šéfem nevolit. Důvod neodchodu je ovšem zcela jiný: poslední držení se koryt.
Stanislav Gross opět ukázal, v čem je jeho síla: nechce být nadále odpovědný za mediální obraz ČSSD, neboť "současné vedení ČSSD se maximálně soustředí na plnění své vládní odpovědnosti vůči zemi, na dostatečnou komunikaci dovnitř a vně strany však již nezbývá čas ani potřebná energie". Uznejte, že jde o krásný blábol, jak zakrýt svoji neschopnost a mizerné výsledky.
A pokud je to jinak, jak říkají kuloáry, a Gross odmítá být odpovědný za ČSSD, je-li v jejím čele Špidla? Pak by férový politik ovšem udělal jediné: odstoupil z funkce Špidlova místopředsedy.
Jeden důsledek kombinace našeho vstupu do EU a vládní nepředvídavosti následků se už stačil projevit: po českých silnicích jezdí a tyto ucpává a devastuje o 15 - 20% více (zvláště německých) kamionů, neboť se vyhýbají, aniž by se zdržovaly na hranicích, placení mýtného v Rakousku. U nás se podle rozhodnutí vlády začne vybírat mýtné až v roce 2006.
Včera jsem se poprvé a určitě naposledy díval na předvolební televizní spoty. Nejprve jsem shlédl mluvící hlavu podivuhodné strany "Vévévétečkacibulkatečkanetpravýblokstranazaodvolatelnostpolitikůreferendumapřímou demokracii", ale byla to hlava stále stejně psychopatického Cibulky, tvářícího se jako bubák, tak jak jsem ho zažil v létech 1989 a 1990.
Následovala Jana Bobošíková, která alespoň jako jediná ví, jak se podívat do kamery a jak promlouvat tak, aby jí vůbec bylo rozumět.
Následovaly další, tentokát mizerně mluvící hlavy Masarykovy demokratické strany na různém pozadí, s hlavní myšlenkou vévévétečkaemespétečkacézet. Masaryk by z nich spadl z koně.
NEI nasadila Dolly Buster se spoustou vemen. Silikonu víc než v proslulém Silicon Valley, myšlenka žádná.
Dalším, neméně otřesným zážitkem byl reprezentant Občanské federální demokracie, hledač pokladů Gensel, lámanou češtinou slibující kde co. Zřejmě za poklad, který určitě, ale už určitě příští rok najde. Proč přitom osahával kořeny vyvrácených stromů jsem nepochopil.
Následovalo číslo 12, Sdružení nestraníků, reprezentované Jaroslavem Paříkem, úspěšným majitelem potravinářského koncernu kdesi v Belgii. "Nesleduji žádné osobní ani finanční cíle," řekl, což mne zaujalo. Jaké tedy sleduje? Neprozradil.
Strana práce na to šla jinak, ale možná si jen spletla médium, neboť pomalu se hýbající písmenka by se krásně hodila do těch rolujících se plakátků na zastávkách.
To Strana za životní jistoty nasadila alespoň komika, pardon, komičku, svoji předsedkyni, která sklotříštivým šišlavým hlasem před míhajícím se pozadím Hradčan slibovala a slibovala a slibovala a slibovala....
Zrychlené potřepávání rukama, padání do vody a remake Snídaně v trávě (alespoň ta nahá dívka se mi líbila, nevíte někdo, kdo to je? Ale třeba byla také počítačově upravena.) spolu Ódou na radost, hranou na tahací harmoniku coby obkročák, zato vůbec vtipné nebylo. Ba ani poetické, ač šlo o reklamu Balbínovy poetické strany.
Číslo 5 měla následující Národní koalice (dříve bohatá, posléze prošustrovaná Česká strana národně sociální a Národní strana, ať je to, co je to). Dvě mluvící hlavy dělaly blablabla...slibujeme, chceme, budeme, prosadíme.
Strana zdravého rozumu nasadila přiblblé písně s přiblblými texty a přiblblý obrazový i slovní doprovod. Zdravý rozum trpěl.
Všeobecná (nikoliv zdravotní pojišťovna), ale občanská strana si to ulehčila: spot by stál 400.000.- a proto dají peníze na charitu. Kolik, lišáci, neřekli. Čtyřistatisíc určitě ne, ale na první pohled na to mohl někdo naletět.
Další strana, Strana venkova - Spojené občanské síly (doufám, že ne ozbrojené) nabídla nenápadité obrázky krajin a vesnic a sliby, sliby, sliby. Číslo má 25 a za spot by zasloužila přesně tolik na prdel.
Číslo 1 je Sdružení nezávislých a Evropští demokraté a prezentovalo se následovně: velmi přiblblá animace - Zieleniec - velmi přiblblá animace - Hybášková - velmi přiblblá animace - Petrov - Kasl - přiblblá animace.
Helax - Ostrava se baví, to už přestala sranda. Nebavil se určitě nikdo a místní psychiatři si museli mnout ruce.
Konzervativní stranu (fakt se " z" to jsou konservativci, co? ) prezentovala (presentovala) stará známá čtvrtthatcherová Alena Hromádková, "specialista na vysoké školství" jak se nazvala. Ať už je to cokoliv, jen ať to není nakažlivé. Húúúú.
ODS předvedla velmi nenápadité modré pozadí, písmena, slova a věty a velmi nevtipnou animaci. A pochopitelně odkaz na internet. Napadlo mně, že by šlo vytvořit perpetuum mobile: v televizi odkaz na internet, tam by mohl být odkaz na noviny, v nich odkaz na rozhlas a v něm pak zase odkaz na televizi.
"Za zájmy Moravy ve sjednocené Evropě" jak zní další příšernost, ukazovala hlavně jízdu králů. Taky pár vesnic a zámků a svého šéfa Dohnala. Plus tradiční blablabla.
Republikány nereprezentoval Sládek, ale devět řádků malých, mihotajících se písmenek, doprovázených hudbou, a to chorálem Kdož sú Boží bojovníci v úpravě, která připomínala pištce pochodujících jednotek SA, šmrncnuté slovanskou melancholíí.
Vládní ČSSD začala smějícím se (ne šklebícím se) Špidlou, tedy čistou animací, také párkrát střihla Grosse ( ač oba nekandidují), také pár kandidátů se mihlo, ale bylo to fádní a mdlé jako celá ČSSD, jako by šlo o přehlídku eunuchů.
KSČM se blýskla špatně nasvětleným Grebeníčkem, ztopořeně stojícími kandidáty, kteří ovšem také působili eunušsky, neboť od té doby, co jsem je zažil ve Federálním shromáždění se stačili vyžrat. Remka by dnes asi nevynesl do vesmíru ani Saturn V.
Strana zelených nabídla mluvící hlavy a byla to nuda, nuda, nuda. Jen jejich šéf Jakub Patočka vypadal, jako by se živil jen toxickými odpady, sám velký Boris Karloff, nejslavnější představitel Frankesteina, by mu záviděl.
Číslo 29, další Svobodní, snad chtěli předvést vtipnou parodii na spoty jiných stran, ale byla to šmíra k nepopukání.
Pak opět naskočil nevraživý Cibulka a tak jsem bednu vypnul a šel osvěžit ducha a tělo do rozkvetlé zahrady, odkud není na stát vidět.
A Niccoló Machiavelli, určitě ne k předsedovi US - DEU Marešovi:
Je obtížné říct, zda jsou republice škodlivější ti, kteří se snaží získat to, co nemají či ti, kteří se snaží zachovat, co mají.