PONDĚLNÍ GLOSY 31.05.2004

Miroslava Macka
Mezinárodní měnový fond kritizuje českou vládu za pomalé provádění reforem důchodového systéímu a zdravotnictví, zrovna tak jako za malou mobilitu trhu práce a některé další věci. MMF se ovšem klidně mohl vyjádřit stručněji: nevolte ČSSD, jejich program jde zcela proti našim doporučením a zdravému rozumu.
Fascinuje mne, kterak čeští politikové strkají hlavu do písku a silně bagatelizují slova bavorského premiéra Stoibra, vyhrožujícího přenesením otázky Benešových dekretů na evropskounijní rovinu. Pravděpodobnost, že se mu to podaří je totiž stejně vysoká, tedy značná, jako pravděpodobnost, že se jeho strana stane v Německu stranou vládní, tedy mocnější a i v EU vlivnější.
Myslím, že z české strany zcela chybí kategorické prohlášení podobné tomu polskému: Výsledky druhé světové války lze zvrátit jen další válkou.
Koketování s různými omluvami a "symbolickými odškodněními" je velmi, velmi nebezpečnou ukázkou naší nejednotnosti a tedy slabosti, která se nám v budoucnu může zatraceně vymstít.
V týdeníku Nedělní svět včera vyšel rozhovor s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou, točící se převážně kolem nedávných slov předsedy ODS Topolánka, že by v případě vítězství ve volbách Benešovou odvolal kvůli jejímu účelovému vyjadřování se v mediích.
V tomto rozhovoru padla také tato zajímavá slova: "Jak si vysvětlujete, že vám jde opoziční ODS v čele s předsedou Mirkem Topolánkem "po krku"?"
"Protože mají strach. Já samozřejmě vím z čeho, ale nechci spekulovat. Zkoumáme provázanost korupčního jednání s jednotlivými stranami. Zatím nám k tomu chybějí všechny potřebné důkazy, takže nemůžu nikoho obvinit. Nechci o tom mluvit."
Myslím, že přesně taková vyjádření Topolánek Benešové vyčítá, nic víc, nic míň.
Zítra vyjde v Lidovkách již tradičně "můj" text s názvem "Napsal mně Pavel Jaklin..." a jde opravdu o dopis mého čtenáře o aktuálním tématu zákonného omezení násilí a sexu v televizi. Líbil se mi natolik, že jsem cítil potřebu se o něj s Vámi podělit.
A Nicolló Machiavelli:
Lidé se často podobají malým dravým ptákům, kteří pronásledují svoji kořist tak chtivě, že nepozorují, jak se nad nimi vznáší větší dravec.