ÚTERNÍ GLOSY 25.05.2004

Miroslava Macka
Ministr nezaměstnanosti Škromach hrozí demisí, pokud kabinet neschválí jeho rozdávání peněz, které neexistují a jsou jen v našich budoucích kapsách.
Mám pro něj návrh: ať odejde potichu a hned. Nikdo si toho ani nevšimne.
Exprezident Havel vstoupil do předvolební kampaně poněkud nešťastně: nazval Falbrův televizní výrok, že Havel by neměl být evrospkým prezidentem, neboť vymyslel termín "humanitární bombardování" lží a dodal, že takového lháře je třeba nevolit.
Falbr ovšem kontroval: Havel tento výrok pronesl, a to 29. dubna 1999 pro francouzské noviny Le Monde.
Jak to dopadne? Jsou dvě možnosti: Havel bude mlčet a neřekne už k tomu ani slovo. Vše svede na nepřesné novináře.
Statistika je neúprosná: zásluhou změn DPH vzrostly náklady českých domácností meziročně v průměru o 2.3%, přičemž rodiny s dětmi a důchodci byly postihnuti nejvíce, u nich byl nárůst 3.2 %, tedy 347 Kč. Jak to vypadá, stala se sociální demokracie stranou velkých privatizátorů a žadatelů o státní zakázky a nikoliv těch nejchudších.
Na doživotí odsouzený Kajínek vždy tvrdil, že dvojnásobnou vraždu nespáchal, nikdy proti němu neexistoval jeden jediný přímý důkaz a jediným usvědčujícím svědkem byl policií prošetřovaný grázl, tudíž lehce manipulovatelný.
Uvidíme, co na nová svědectví probíhající soud.
Čtenáři policejních románů a Čechové ovšem vědí, že něco takového je docela dobře možné.
S vrtěním hlavou jsem si včera přečetl v Týdnu článek o mladistvém, teprve čtrnáctiletém násilníkovi z Příbrami, který při loupežích (aby měl na drogy) těžce zranil dva lidi a napadl mnoho dalších, nemůže být však coby mladistvý odsouzen a z polepšovny již 40 X (!) utekl a dál terorizuje okolí.
S vrtěním hlavou proto, že bývá pochopitelným a omluvitelným zvykem, není-li schopen postarat se o zákonnost stát, brát spravedlnost do vlastních rukou. Je proto překvapivé, že je ještě vůbec naživu.
Poslední Henry Hazlitt, po třiceti letech od napsání knihy Ekonomie v jedné lekci (vydaná před léty Liberálním institutem, ale bohužel rozebraná - co takhle reedici?):
Pokud bychom měli hodnotit uplynulou dobu podle politiků zodpovědných za vytváření a uskutečňování vládní politiky, nenaučili jsme se prakticky nic.
P.S. Od zítřka se můžete potěšit názory Niccoló Machiavelliho.