STŘEDEČNÍ GLOSY 12.05.2004

Miroslava Macka
Včera večer jsem zaznamenal následující větu, pronesenou taxikářem, který mne vezl domů: Pane doktore, kdybyste mi řekl, kdy půjde Špidla do hajzlu, měl byste to měl zadarmo.
Zaplatil jsem, neboť dle mého mínění tato příšerná vláda vydrží až do příštích řádných voleb. Soudržnost jakékoliv vlády je totiž součtem adhezí jednotlivých ministrů ke svým korytům a násobkem neochoty jednotlivých vládních partají opustit vyšlapané chodníčky k veřejným prostředkům.
Takže po prohraných eurovolbách sice může odstoupit předseda US - DEU Mareš a část členské základny může požadovat odchod z vlády, ministři však s vysokánskou pravděpodobností zůstanou.
Už téměř čtvrtina peněz, které mají každý měsíc k dispozici české rodiny, pochází ze sociálních příjmů, tedy z přerozdělování, tedy jsou to peníze původně vydělané někým jiným. Myslím, že tento ukazatel je přesnou mírou socialismu v tomto státě.
Už dlouho jsem se tak nepobavil jako nad slovy exprezidenta Havla, která pronesl při 10. "výdenní" ( dle vzoru výročí) našeho vstupu do EU, které se slavilo v Bruselu: O chystané evropské ústavě by neměla rozhodovat lidová hlasování, neboť její text je málo srozumitelný na to, aby o něm lidé mohli odpovědně rozhodnout. Tohle se nedá číst.
Rozhodovat by tedy zřejmě měla elita, která přečte, pochopí, ba i nám blbcům vysvětlí. Průšvih je v tom, že jaksi žádnou elitu kolem sebe nevidím a nevidím. A navíc se mi na mysl klade znepokojivá otázka: co když je ústava nesrozumitelná a k nečtení proto, že je prostě a jednoduše špatná?
Pro pořádek a větší informovanost přetiskuji následující reakci na jednu z mých glos. Proč však vhodnou legislativu ministerstvo vnitra nebo financí za léta a léta nepřipravily a vládě a parlamentu nedodaly, zůstává nadále záhadou.

Vážený pane doktore,
píšete, jak vás pan redaktor Novy Tuna naučil, že policie neuměla vybrat 1,5 miliardy za pokuty. Mohl jste klidně dodat, že policie také neumí transplantovat ledviny, je to dokonce objektivnější pravda. Problém je v tom, že ani jedno Policii ČR nepřísluší. Zeptat se někde nějakého právníka se pan Tuna bohužel neobtěžoval, jak je ostatně jeho zvykem.
Policista za přestupek uloží blokovou pokutu, za předpokladu, že s pokutou přestupce souhlasí. Pokud však přestupce nemá dost peněz (není žádná povinnost nosit po kapsách peníze) tak mu policista vydá složenku na pokutu na místě nezaplacenou. Pokud přestupce složenku nezaplatí, tak vymáhání platby je výhradně v kompetenci finančního úřadu. Úspěšnost vymáhání je ovšem problém, způsobený zejména nevhodnou legislativou.
V civilizovaných zemích, například v Nizozemí, tento problém neznají. Na silniční provoz dohlížejí automatické systémy, radary a kamery, složenky s pokutami posílá počítač. V tom Nizozemí 98% takto zaslaných složenek je okamžitě uhrazeno a celkové náklady na vymáhání nepřesahují 1% sumy uložených pokut. Kromě dosažené úžasné řidičské kázně je to pro stát výborný stroj na peníze. Vše jenom proto, že 1.) řidič ví, že když nezaplatí, tak pokuta pořád narůstá a nakonec přijde exekutor a 2.) není-li znám pachatel přestupku, odpovědnost nese vlastník vozidla.
Kopat do Policie ČR je dnes oblíbený sport, za všechno ale opravdu nemůže.
S pozdravem Zdeněk Bambas, ředitel služby dopravní policie
Můj včerejší text z Lidovek:

Hledám spolupracovníky Zn. Na slovníku Eurocanštiny

Už doktor Vlach, ano, ten ze Saturnina, si stěžoval na úpadek doby a mravů a rozčiloval se nad tím, že se starý, dobrý švec přejmenoval na "Výrobu obuvi" a místní stolář na "Tovární výrobu nábytku".
Co by tak asi říkal dnes, kdy "pulírování" reality dosáhlo fenomenálních rozměrů a často, přečasto aby člověk sáhl po (neexistujícím) výkladovém slovníků, chtěl-li by se dozvědět pravý obsah módního slova či obratu.
Už dávno jsem zaregistroval paní, co se styděla být poctivou a pracovitou uklizečkou a stala se "kosmetičkou podlahových krytin". Také jedna z mých pacientek nechtěla být podavačkou přes pult v čistírně a hrdě nahlásila, zřejmě lehce omámená tam užívaným trichloretylénem, do karty zaměstnání "chemička".
Tato drobná vylepšení se ovšem jeví zcela neviňoučkými, zbožnými lžemi v porovnání s obrazy a slovy, kterými nás bombardují dnešní media. Jistě všichni znáte ty dokonalé domácí přípravky, které nanesete na hadr a jedním ladným pohybem vypulírujete do vysokého lesku příšerně zaneřáděný sporák , zrovna tak jako zubní pasty, po kterých se vám ihned blyští zuby jako drahokamy a různé zázračné preparáty, po nichž se můžete cpát jako nezavření, ale zhubnete tunu za tři dny. Auta na obrazovkách také vždy putují zázračnými krajinami s ještě zázračnějšími, zcela rovnými silnicemi a ne reálnými českými přecpanými tankodromy.Také bankám nikdy nebudete dlužit peníze a tvrdě je i s úroky splácet, ale vždy budete "čerpat úvěr" nebo ještě lépe "splňovat si své sny".
Totéž se ovšem děje i v kultuře. "Umělecký film" je film, na který téměř nikdo nechodí, protože mu nerozumějí většinou ani jeho tvůrci, kdežto "film pro teenagery" je hebkou přezdívkou příšerných slátanin pro velmi pubertální, při porodu přiškrcené výrostky.
"Veřejně záslužná (či prospěšná) činnost" je pak začasto činností, jejíž zásluhou se živí sami sebou povolaní záslužní činovníci jednodušeji a lépe, než by se uživili v konkurenčním prostředí volného trhu, ovládaného zboží a služby nakupujícími občany, zcela nechápajícími výjimečnost a poslání těchto vyvolenců.
A což teprve politika s ekonomikou!
Od pradávna sice víme, že "úprava cen" znamená zdražení téměř všeho, spolu se zlevněním lokomotiv a korečkových rypadel a slovní spojení "setrvali v delším přátelském rozhovoru" je půvabný opis faktu, že čeští bolševici byli na koberečku v Kremlu.
Ledva jsem se však naučili, že "kolaterální účinky" jsou desítky mrtvých civilistů a to nikoliv ve válce ( ty už přece nejsou), ale v "bojové akci", a že slavné slovní spojení "zdroje budou" neznamená už vůbec nic, už je tady sprška eurounijního žargonu, která po novém výkladovém slovníku této "eurocanštiny" (novotvar, vytvořený ze slov Europa, socan a cancat) přímo volá.
Vezměme jen několik příkladů z dnešního tisku.
Heslo "Harmonizace daní" by v takovém, dosud bohužel neexistujícím, výkladovém slovníku eurocanštiny dozajista znělo: "Všeobecné zvýšení daní na úroveň Německa a tím snížení konkurenceschopnosti ostatních států, zvláště nově přistupujících." Nebo v současnosti nejfrekventovanější heslo "Dotace EU" : "Miliardy, které berní úředníci potichu vytáhnou z kapes všech občanů a pošlou do Bruselu, odkud jich tamní úředníci část s velkým humbukem zašlou menší skupině občanů zpět."
A další, velice módní heslo: " Zdroje, použité na zvýšení životní úrovně" = "Peníze z daní, určené na úplácení vládní voličské základny, které budou doslova projezeny, propity a projásány."
Pokračovat by se dalo, bohužel, do nekonečna, ovšem na rozdíl od poslankyně soudružky Levé se nedomnívám, že by užívání eurocanštiny a jiných módních žargonů mohl omezit zákon. Jen zdravý rozum, ale ten je v té plejádě dokonalých pracích a čisticích prášků, kolaterálních účinků a harmonizací daní docela nedostatkovým zbožím.
A Henry Hazlitt z roku 1946, ještě aktuálnější v roce 2004:
Zdá se, že antikapitalistická mentalita je zakořeněna ještě hlouběji než dříve.