PONDĚLNÍ GLOSY 19.04.2004

Miroslav Macek
Ukázalo se, že spousta lidí, která dala v prvním kole slovenských prezidentských voleb hlas Vladimíru Mečiarovi, učinila tak s představou, že tak dá výchovný políček současné vládě a ve druhém kole podpoří favorita Kukana, který lehce Mečiara rozdrtí. Vypadnutí Kukana byl pak pro ně viditelný šok. Ve druhém kole již logicky Mečiara nevolili, neboť vesměs nevolili vůbec, a tím umožnili výhru Gašparoviče. Jak je vidět, vyčuranost se nevyplácí ani při volbách.
Pravděpodobnost, že čeští novináři unesení v Iráku byli nakonec vykoupeni, je značná. Má to ovšem dva háčky: ministerstvo zahraničních věcí na tuto otázku odmítá odpovědět ( také to ovšem nedementuje), takže nám, kteří jsme pravděpodobně výkupné zaplatili, říká "co je vám po tom?" a druhým je pak fakt, že zaplacení výkupného je přesně to, co motivuje veškeré další potenciální únosce k dalším únosům.
Postřeh čtenáře glos pana R.M.:
Předpokládám, že jste byl, stejně jako já, při sledování Sedmičky mírně řečeno udiven výrokem pana premiéra Špidly, podle něhož nikoliv poklesl, nýbrž vzrostl počet živnostníků o jeden milion.
Nabízím vlastní vysvětlení: pan premiér se určitě přehlédl. Nebyla to totiž číslovka 1 000 000, kterou měl říct, ale 1, 000 000; tedy počet nových živnostníků, s přesností na šest desetinných míst.
Čtenář J.B. zase klade vtipnou řečnickou otázku:
Nevíte, jestli Václav Klaus neletěl do Hong - kongu proto, aby tam pozdravit Pepu?
Zítra, jako vesměs každé úterý, vyjde v Lidovkách můj článek s názvem "Hledám politickou stranu."
Henry Hazlitt se stále platnými pravdami:
Nechat slábnoucí odvětví zaniknout je stejně nezbytné pro zdraví ekonomiky jako nechat rostoucí odvětví růst. Upadající odvětví totiž váže pracovní síly a kapitál, který by měl být uvolněn ve prospěch rostoucích odvětví.