PONDĚLNÍ GLOSY 22.03.2004

Miroslava Macka
Prolistoval jsem několikatýdenní štos novin z doby mé nepřítomnosti a objevil v nich několik vět, které mne opravdu "vyděsily". Tady jsou:
"Existence vlády není ohrožena." Vladimír Špidla
"Debata o mé minulosti poškozuje Česko." Pavel Telička
"Cosi chystám s dalajlámou." Václav Havel
"Vzdám se mandátu, když se nevyléčím." Poslanec - opilec Kott
"Kužvart má krátkou zápalnou šňůru." Jan Kavan
"Edvard Beneš se zasloužil o stát." Poslanecká sněmovna
"Půjdeme do Česka." Slovenští Romové.
Jaká bude nakonec reforma důchodového systému je ve hvězdách, neboť stále existují čeští politikové, kteří namlouvají občanům - voličům, že je možné ve stáří utratit více, než si v mládí našetříme. A stále existují občané - voliči, kteří tomu věří.
Z jednání politických stran o reformě důchodového systému stříhaly televize jako obvykle jen jednotlivé části vět účastníků. Z tohoto důvodu, neboť platí, že základ kvalitní reformy čehokoliv je důkladné vysvětlení jejích principů veřejnosti, blábol Mirka Topolánka, šéfa ODS, "budeme modelovat citlivostní parametry" neměl být vůbec vysloven.
Televizní "rosničky" uvítaly v Praze jaro a při té příležitosti shodily z Karlova mostu do Vltavy symbol zimy - Moranu. Což to takhle zkusit se Špidlou?
Zeleným se nelíbí připravovaná výstavba dálnice z Brna do Vídně a jejich předseda Jakub Patočka tvrdí: "Trend v Evropě rozhodně k budování dálnic nemíří."
Zapomněl ovšem dodat, že západní Evropa má základní síť dálnic, na rozdíl od Česka, již dávno vybudovanou.
A Henry Hazlitt z roku 1947 k dnešku?
Můžeme být rádi, jsou-li zbyteční úředníci neproduktivními flákači. Dnes jsou, bohužel, spíše energickými reformátory,pilně dělající vše pro to, aby odradili podnikatele od jejich činnosti.
Zítra opět vyjde v Lidovkách můj článek, tentokrát s názvem "Jediným lékem je zřejmě pořádný malér".