PÁTEČNÍ GLOSY 9.01.2004

Miroslava Macka
Příští rok plánuje Špidla a jeho gang opětovné násilné hrábnutí do našich kapes: změnou DPH u některých výrobků a služeb nám z nich chce vytáhnout dalších 16 miliard navíc.
Proč to ovšem stále nazývá reformou veřejných financí je nejasné. Vždyť čeština má pro takové jednání výstižný jednoslovný výraz "loupež".
Tyto peníze prý chce Vladimír Iljič "věnovat" mimo jiné rodinám s dětmi, neboť si čerstvě přečetl demografické statistiky. Také plánované zvýšení DPH u prezervativů má mít zřejmě za cíl zvýšení porodnosti.
Kdyby Špidla uvažoval hlavou, řešení nízké porodnosti by jistě nalezl velmi záhy: veřejně by slíbil, že odejde z politiky a vezme s sebou všechny sobě podobné. Neboť proč by měli moudří lidé chtít rodit děti do země, kde se takoví lidé mohou vůbec dostat k moci?
MF Dnes sleduje čtyři politiky, kteří se dobrovolně zavázali žít měsíc za minimální mzdu. Sedí doma, sami si vaří a stále přemýšlejí, kde ušetřit. Obávám se, že prostě činí to, co většina lidí na minimální mzdě. Ale experiment Rádia Impuls a MF Dnes jim snad nebrání pokusit se vydělat si víc a tak bych předpokládal, že ve volném čase někde zařezávají, aby si přivydělali.
Léčba za diagnózu, DRG, má být spasitelem českého zdravotnictví. Výsledkem má být patřičná vytíženost nemocnic, vyšší podíl ambulantního ošetřování, zkrachování nevyužitých nemocnic, atd., atd.
Obávám se však, že to dopadne jako s každou jinou spásou: systém nebude zdaleka fungovat tak ideálně jak se předpokládá a peníze se neefektivně rozhází v jiných složkách zdravotnictví.
Celková, v čase a prostoru správně rozložená reforma zdravotnictví, měnící motivace všech účastníků zdravotního trhu na motivace žádoucí a efekt přinášející, se tedy opět nekoná.
Úplatky v medicině jsou a budou, tvrdí na stránkách MFR Dnes přednosta III. chirurgické kliniky FN v Motole Pavel Pafko. Hrubě s ním nesouhlasím. Za předpokladu, že si bude moci pacient služby, které chce, bez problémů a oficiálně nakoupit, úplatky ihned zmizí. Zůstanou jen dárky a pozornosti pro oblíbené lékaře a sestry, které se ovšem rozhodně nedají nazvat úplatky.
P.S. v 9.00 hodin: Kdybych byl článek pana profesora Pafka četl důkladně a ne jen přelétl očima, a to hlavně poněkud zavádějící titulek, zjistil bych, že profesor Pafko si myslí přesně totéž co já a cestu k nápravě popisuje zcela jasně a přesně.
Omlouvám se, vážení čtenáři i pane profesore. Příště budu mnohem pozornější.
Ministr obrany Kostelka má zamotanou hlavu: ministr zahraničí Svoboda chce letět vojenským speciálem do Iráku, jenže armáda nemá k dispozici letadlo vybavené proti sestřelení.
Jako daňový poplatník platící jako mourovatý, dávám gratis jednu radu: ať Svoboda sedí na zadku v Černínském paláci a nebo ještě lépe doma a za své.
Čtenář glos pan O.R. mi k případu Antl napsal:
Pan Antl pracuje již cca půl roku (od léta, samozřejmě lze zjistit přesně) v Českém Telecomu v Praze. Je tam řádně zaměstnán, víceméně v práci bývá k zastižení.
Tolik k nedoručení předvolání.
Okolnosti průběhu nehody proběhly tiskem, netřeba opakovat. Díky duchapřítomnosti druhé účastnice nehody (a jejímu telefonátu televizi NOVA, nikoliv policii) věc nezmizela ihned, ale až teď.
Krom toho, pan Antl v Českém Telecomu vede oddělení, které mj. zabezpečuje provádění odposlechů (možno snadno ověřit). Požádal jsem svého poslance (za ODS), aby vznesl dotaz, interpelaci, či aby se jinak o tuto "shodu okolností" zajímal. Např. za jakých podmínek se řešilo provádění odposlechů před panem Antlem a za pana Antla. Nemám žádnou odezvu
A Rochefoucauld?
U většiny lidí máte cenu jen svého vlivu a svých peněz.