PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Výročí 17.listopadu 1989 nebylo letos doprovázeno pouze standardními vzpomínkami účastníků, z nichž se dozvíte vždy jen to, jak to tehdy nebylo, ale i podivuhodným mediálním sporem prezidenta Klause a exprezidenta Havla: prezident napsal k tomuto výročí článek, v němž se lehce otřel o zásluhy disidentů o pád komunismu u nás, exprezident disent a jeho roli v dnešní MF Dnes exkluzívním článkem brání.
Je to až trapné: léta po tom, co technologický pokrok a hlavně informační technologie západního světa nahlodaly hliněný palác komunismu natolik, že se sám zhroutil, zažíváme debatu o tom, kdo do hroutících se zdí v jednom pokojíčku zevnitř ještě kopnul, jak silně a zda to byl hlavní důvod pádu celého paláce.
Volání předsedy poslaneckého klubu ODS Tlustého po "úřednické" vládě se sociální demokracií ještě před řádnými volbami, která by provedla nepopulární reformy, je fikce. Nedokážu si představit, že by mezi poslanci ČSSD byl dostatečný počet těch, kteří by byli ochotni pustit se do skutečné reformy veřejných financí, sociálního systému či zdravotnictví, neboť by tyto reformy zákonitě musely jít zcela proti jejich dlouho deklarovanému přesvědčení a vládní slepenec z ODS, nešpidlovské části ČSSD, lidovců a případně i unionistů, by mimo trvalé dohadování se také nikdy k nezbytnému politickému rozhodnutí nedošel.
Obávám se, že budeme muset klesnout až na dno, než většině dojde, že nadále vytloukat klín klínem nelze, neboť už i ty klíny došly.
V poslanecké sněmovně začala tradiční velká korupční přehazovaná - jednotliví poslanci a jejich zájmové skupiny požadují peníze na různé projekty ve svých volebních obvodech (například včetně milionů na dostavbu baseballového hřiště na jižní Moravě - opravdu i to platíme ze svých kapes, namísto, aby si svého koníčka vyznavači baseballu platili sami), jejímž hlavním úkolem je učinit poslance ve volebním obvodu populárním natolik, aby byl příště znovu zvolen - proto také stávající vládní poslanci poslance opoziční k tomuto lizu moc nepustí. Příšernost této legální korupce je do nebe volající. Docela rád bych žil ve státě, kde je i tato korupce trestná.
A dnešní Rochefoucauld?
Závist trvá vždy déle než štěstí těch, kterým závidíme.