STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Usměvavý Standa jistě neztratí na popularitě ani po článku plukovníka Jana Kubiceho, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v dnešním Právu, s titulkem "Mafiánské struktury pronikají i do státní a veřejné správy".
Myslím, že si případnou odpověď pana ministra vnitra dovedu představit, zněla by totiž v duchu "tento stav jsme zdědili, neboť se léta neřešil (jestli po Klausových vládách či vládě Zemanově, ve které již seděl, by ovšem neřekl), a my jej teď chlapácky řešíme, takže to jen vypadá, že za ten viditelně rostoucí bordel ve státní správě a za zločinnost ve státu politicky můžu já".
Nynější šéf plzeňské Škodovky Martin Roman by prý měl usednout do čela ČEZu. Prodej severočeských uhelných dolů firmě Appian by tak byl více než jistý, zrovna tak jako potvrzení spekulací, že jen a jen z tohoto důvodu byl právě odvolán Míl. Vzhledem k tomu, o jak veliký majetek jde, však počítejte s tím, že bez ohledu na pokřik novinářů a konkurence to nakonec takto dopadne.
Předpokládané se stává skutkem: Polsko, které by se rádo stalo v EU další velmocí ( alespoň polohou a velikostí území a trhu a hlavně "jazýčkovými" hlasy svých evropských poslanců, když už ne hospodářskými výsledky), připravilo spolu s Německem odsouzení poválečného odsunu Němců z Československa, které má být projednáno na příští visegrádské schůzce, konající se příští týden v pondělí.
Případnou omluvu mám již léta vymyšlenou: "Omlouváme se za to, co udělala malá část našich předků vašim předkům za to, co udělala velká část vašich předků našim předkům" - to aby vynikla ta móda pořád se omlouvat za minulost,přičemž si nedělám iluze, že ta móda nevznikla jen proto, že se tak lépe a úspěšněji vyrážejí nějaké ty peníze.
Slováci schválili rovnou daň ve výši devatenácti procent. Tleskám rovné dani, ještě více bych jí však tleskal, kdyby byla nižší (tradiční desátek bych bral), a nebo kdybych za své daně dostával od státu dokonalé služby v oblastech, které státu jen a jedině náležejí, tedy ochranu a obranu svých občanů.
To, že náš největší a nejoslavovanější státní svátek je stále 28. říjen, vznik již neexistujícího státu,je lehce vysvětlitelný: jednak vznik Česka připadá na Nový rok, který je již léta a léta spíše svátkem kocoviny, jednak tehdejší prezident Havel nebyl zastánce rozdělení státu a tak se jeho novoroční projevy se o výročí vzniku Česka v podstatě nezmiňovaly.
Kdyby bylo Česko založeno až 2. ledna (a tím připadl k Novému roku další kýžený den volna) a prezidentem byl tehdy zastánce rozdělení státu, byl by hlavním svátkem Česka vskutku den výročí jeho vzniku. Pozdě však bycha honiti.
A dnešní Francois de la Rochefoucauld, nejen k chování Německa: Máme-li peníze, jsme takřka bez chyby.