PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
O množství mrtvých a zraněných na silnicích se zásluhou "žní" v minulých týdnech psalo dost a dost a jako červená nit se články táhl názor, že za zoufalou situaci na silnicích může převážně a ponejvíce agresivita řidičů.
Příklady majitelů silných a drahých aut, dělajících si ze silniční sítě závodiště, nesměly chybět. Bankéř Radovan Vávra udělal za mne zjištění, ke kterému jsem se chystal: v roce 2002 ( poslední čísla, která jsou k dispozici) způsobili majitelé silných aut ( obsah tři a více litrů) celkem 890 nehod ( méně než jedno procento), při nichž zahynuli čtyři lidé, přičemž počet usmrcených klesl meziročně o třetinu.
Důvodem je tedy sice podle mne agresivita řidičů, nikoliv ovšem silných vozů, ale všech řidičů, kteří musí dnes a denně jezdit po síti středověkých silnic, jen místy rozšířených, silnic velmi nevalné kvality, přeplněných spoustou a spoustou vozů, které by solidní (neuplacené) stanice technické kontroly nikdy nemohly pustit do silničního provozu, přeplněných přetíženými náklaďáky, vlekoucími se ve stoupáních patnáctkou ( které by policie okamžitě měla vykázat ze silnic), přeplněných šoféry, kteří jezdí jen pár týdnů v létě a jezdí tedy "nevyježděni", pomalu a nebezpečně ( a kteří by měli mít více soudnosti a zůstat raději sedět doma na zadku nebo jet vlakem).
Řešení je nasnadě: neprožírat rok co rok většinu peněz z daní, ale patřičnou část věnovat na moderní silniční síť, zpřísnit technické kontroly vozidel a hlavně kontroly STK a pokutovat nejen řidiče moderních vozů, jedoucí rychleji tam, kde nikoho neohrožují, kde se ale pokuta pohodlně vybírá.
Co všechno také platíme z daní: školení pracovníků ministerstva spravedlnosti a dalších státních úřadů v boji s pornografií ( dle hesla "nejdůležitější je poznat nepřítele") a také třeba "zvyšování fyzické zdatnosti veteránů", na kteroužto bohulibou činnost věnoval stát grant tři miliony korun jakémusi výboru, který ovšem odmítá prozradit, co s penězi udělal ( poslal "umělce" za vojáky do Kuvajtu, alespoň to jsme se dozvěděli).
A my jako ovce platíme a platíme, namísto abychom vzali vidle a vyházeli ten nejprve zlodějský a potom z našeho rozhazovačný šmejd od koryt.
Rozpočet na rok 2003 možná projde hladčeji, než tušíte. Ministerstvo totiž nakonec dozajista použije "kreativní účetnictví" a "najde" na příjmové stránce nějaké ty miliardy na uspokojení požadavků těch, kteří tím podmiňují svůj souhlas s rozpočtem (jedenáct miliard se už zázračně našlo). A při konečném vyúčtování? To uslyšíme již obehranou větu "Sorry, volové, no tak to trochu nevyšlo."
Oscar Wilde: Charita vytváří spoustu zla.