ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
Chaotická příprava stávky učitelů nabízí otázku, zda by ti, kteří ji připravují, neměli být ze školství vyhozeni pro neschopnost.
Kandidáta na dlouho neobsazené místo ministra spravedlnosti, advokáta Karla Čermáka, provází pověst odborníka bez poskvrnky.
Nabízí se ovšem opět otázka, jak je možné, že s takovými vlastnostmi je ochoten sednout si do této všivé vlády. Že by další skvělý odborník, ale totální neznalec v politice, který nám po čase oznámí, kterak byl naivní?
Bezpečnostní informační službě (BIS) se nelíbí nedávná a současná privatizace velkých podniků, prodej pohledávek Českou konsolidační agenturou a využívání státních subvencí, i straší nás "netransparentními finančními skupinami".
Co na to Špidla, bojující s netransparentními skupinami z éry Zemana, není známo. BIS slibuje, že od teď bude vše kontrolovat, proč to ovšem nedělala doposud, jsme se nedozvěděli. Kdo jsou "netransparentní skupiny" také ne.
Takže jedinou, alespoň trochu srozumitelnou informací je ta, kterou nám ovšem Cyril Evropa a další euronadšenci před referendem nesdělili a proč nám ji sděluje ausgerechnet BIS nevím: "V dopravní infrastruktuře, především železnici, bude třeba se výrazně kvalitativně přiblížit podmínkám EU".
Což nás podle BIS bude stát desítky miliard. Možná nám tím tajuplná BIS naznačuje, že ze stovek miliard, nasypaných za léta do železničního koridoru, hodně prosáklo někam jinam. A BIS ví, ale neprozradí.
Podle analýzy, zveřejněné týdeníkem Strategie, tráví nyní Čechové před televizními obrazovkami o třetinu méně času než na počátku roku (v průměru 172 minut proti dřívějším 258 minutám).
Byla by to vynikající zpráva, pokud by uspořený čas občané věnovali vzdělávání či podnikání. Obávám se však, že jde o nepřímý vliv horkého slunečného počasí a tedy upřednostňování plováren a klimatizovaných hypermarketů před seděním u televize.
S příchodem chladného počasí se pak tito lidé opět navrátí před svoje "bedny" a budou koukat a koukat a koukat a nadávat na poměry.
A dnešní O.Wilde:
Obávám se, že psaní do novin má zhoubný vliv na styl. Kdo vstoupí do té podivné žurnalistické arény, ve které vždy jde jen o co největší humbuk, zdivočí, zhrubne a ztratí smysl pro přiměřenost.