PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka
A tak jsem po návratu z cest s potěšením konstatoval, že jsme konsolidovanou, stabilní, vypočitatelnou zemí, kde se nedějí věci nezvyklé, revoluční, náhlé a zvláštní, ale věci naopak obvyklé, evoluční, pomalé a česky běžné.
Zde několik důkazů, které jsem získal četbou starých novin:
Další poslanec, tentokrát sociální demokrat Hojdar, si uvědomil důležitost jediného hlasu při stojedničkové koalici a rozhodl se být cenným hlasem stoprvním, hýčkaným a ze státního rozpočtu penězi do svého volebního regionu upláceným - což důvěrně a dlouho známe.
Americký prezident Bush je velký kamarád se Špidlou, kdežto na Klause se mračí - no bodejť: byla to Špidlova vláda, která zrušila již rozhodnuté výběrové řízení na eurostíhačky a vyzbrojí českou armádu stíhačkami americkými (vsaďte se), kdežto Klaus se nelichotivě vyjadřoval a vyjadřuje o amerických vojenských akcích.
ODS a najmě předseda Topolánek chlapácky udělali bu bu bu na vládu, aniž si uvědomili, že vláda nepadá proto, že si to menšinová opozice přeje, ale tehdy, když někdo z vládních koaličních partnerů usoudí, že na příštích volbách by mohl vydělat a posílit svoje politické postavení. Což dneska pranic nehrozí. Opět ovšem nic nového pod sluncem - "thinktank" zřetelně ODS stále chybí.
Další kandidát na funkci ministra spravedlnosti, tentokrát advokát Papež, to nakonec vzdal. Nikomu se pochopitelně nechce vlést do chomoutu veřejné funkce, již předem poznat, co je to zájem medií a co ho tedy čeká a navíc získat resort, který nerozdává spousty peněz jako například ministerstvo pro místní rozvoj a je ve stavu rychetsky mizerném. Opět nic k podivu.
České dráhy hospodařily v prvním pololetí letošního roku opět s deficitem v miliardách - ohraná záležitost, která už nevzrušuje ani ty, co léta a léta nejezdí vlaky a přitom platí a platí jako mourovatí.
V případě Kinský české soudy tradičně soudí jeden hot, druhý čehý, abychom si snad nemysleli, že se v budoucnu obejdeme bez advokátů.
Exguvernér České národní banky a expremiér Tošovský odmítá svědčit v arbitráži s japonskou Nomurou, ačkoliv byl v tomto případě u všeho a dozajista toho nejvíce ví. Vždyť proto také odmítá svědčit - těch nepříjemných otázek! A tak se Česko bude snažit s Nomurou dohodnout na nějakém vyrovnání, protože arbitráž by zřejmě projelo. Počítejme proto s tím, že nějakou tu miliardu opět vyplázneme z vlastních kapes, kdežto viníci budou nadále sedět u koryt - opět věc obvyklá a česky běžná, vždyť vám to říkám od počátku.
A nakonec: Václav Cestovka Fischer, veleúspěšný senátor, který v senátu nehnul prstem, velepopulární český politik, který v politice neučinil vůbec nic, se nám snaží namluvit, že jeho dávno a dávno známé, ale zatloukané finanční problémy se vůbec nedotknou jeho cestovní kanceláře, byť mu hrozí to, že už záhy může přijít o letadla a musí dobře vědět, že mediální propírání insolvence jednoho z jeho podniků se zatraceně dotkne zájmu o "léto s Fischerem", tedy i jeho cestovky.
Jsme prostě konsolidovaná, stabilní, vypočítatelná země. Vždyť i naše kočka Sieglinda seděla po mém návratu na svém oblíbeném místě a ihned se dožadovala pozornosti.
A co na to Oscar Wilde?
Lidé jsou prostoduší: dejte jim čas od času nového svatého, to nic nestojí.