SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Rozhodně všem doporučuji přečíst si rozhovor Renaty Kalenské s premiérem Špidlou v dnešních Lidovkách. Důkladně si ho přečtěte a pak se krátce zamyslete nad osobou, která nám vládne.
V rozhovoru se Slávkou Peroutkovou, třetí ženou novináře Ferdinanda Peroutky, publikovaném v pátečním magazinu Lidových novin jsou ve velmi zajímavém textu také tyto velmi zajímavé věty: "Vypukla svoboda, v New Yorku jsem řekla panu Pithartovi, který mě navštívil: Pane ministerský předsedo, já bych se ráda vrátila. A on odpověděl: Maličkost. A dostala jsem oficiální pozvání, a tím jsem byla oprávněna i k dekretu na byt."
Evangelickým farářem a nezávislým poslancem Svatoplukem Karáskem coby vzorem všech ctností v politice i mimo ni se různí mravokárci oháněli léta.
Záhy po zvolení sice provedl "malou domů" a za peníze na provoz poslaneckého asistenta chtěl najmout vlastní manželku, ale po prozrazení v tisku si to čestně rozmyslel.
Teď zase vyšlo najevo, že v březnu řídil v noci cestou domů opilý, projel křižovatku na červenou s autem bez rozsvícených světěl a v krvi měl 1.41 promile alkoholu, což svědčí o těžké opilosti.
Je to ovšem čestný muž, takže po prozrazení tiskem dnes přiznává, že vypil "asi tři piva" a zavolal si sice spořádaně službu, která ho měla odvést domů, ale po půl hodině ztratil nervy a jel sám. Na spravedlivý postih je připraven - co mu také zbývá, že?
Zbývá tedy jen doufat, že mravokárcům dojde, že Karásek je hříšník jako každý jiný a dají jemu i nám pokoj.
Na otázku "Měla by Česká republika vstoupit do EU ?" odpověděl spisovatel B. Kuras následovně:
"Neměla. EU se přetváří ze vzájemně výhodného sdružení svobodných států v byrokratický a nedemokratický superstát, a to v době, kdy zároveň prochází velkou ekonomickou recesí směřující k bankrotu následkem přebyrokratizovaného řízení - a Češi by do ní teď vstupovali za podmínek pro ně nevýhodných a nedůstojných, o nichž se ani neobtěžují se něco dozvědět, tím méně se nad nimi zamyslet."
Doporučuji, abyste se nad těmito slovy vážně zamysleli.
Konečně existuje soubor vlastností, které musí mít v Česku nejpopulárnější politik: čupřinu, chlapecký úsměv a pramizerné vzdělání a znalosti.
Viz Stanislav Gross, který z pěti nepříliš těžkých otázek kvizu MF Dnes, uspořádaného namátkově v poslanecké sněmovně, neodpověděl správně ani na jednu, přičemž triumfoval při poslední "Kdo napsal operu Liška Bystrouška?" jasnou, stručnou a jadrnou odpovědí "Dvořák".
Je mi stydno za něj a je mi stydno za to množství lidí, které tak snadno podléhá vlivu public relations agentur, vlastního rozumu neužívajíc.