ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Očekávané stává se skutkem: většinou dnešních komentářů ke kongresu ODS se jako červená nit táhne různě vyjadřované sdělení, že volbou Topolánka a dalších se v ODS vlastně nic moc nezměnilo, že "klausismus" a další nectnosti ODS budou pokračovat - prostě prokazuje se starý známý fakt, že hlavní nevůli vzbuzovala a vzbuzuje u části medií politika ODS, její názory a postoje a nikoliv forma politiky a konkrétní lidé - ti jen sloužili k mediálně výhodné a vděčné negativní personifikaci.
A tak jen doufám, že členové ODS si nikdy nenamlouvali, že to po odchodu V. Klause z čela bude jiné a nebudou teď zklamáni či znechuceni natolik, aby přestali politicky pracovat.
P.S A počítejte také s tím, že záhy začnou media velmi intenzivně propagovat Kaslovy Evropské demokraty coby pravicovou alternativu ODS a neustále je porovnávat s ODS, a to ne vždy objektivníma očima.
Myslím, že se V. Klaus a ODS zlobí na bulvární Blesk neprávem, byť otiskl displeje Klausova mobilu, ze kterých vyplývají pro V.K. nelichotivé věci, rozhodně alespoň ta ( pro mne pranic překvapivá), že Klaus často mluví "rozeklaným jazykem hada" - jinak na veřejnosti a jinak v soukromí.
Neprávem proto, že tyto zprávy posílal ze svého mobilu na veřejnosti, v prostorách, do kterých byl novinářům a fotografům přístup povolen a ti jen konali svoji ( v tomto případě logicky bulvární) práci.
Obávám se ovšem, že Klaus si z této situace vezme jen ponaučení, že mailovat na veřejnosti je riskantní. Ideální by bylo, kdyby mu došlo, že nejlepším řešením je říkat svoje názory stejně otevřeně v soukromí i na veřejnosti.
To by prospělo Klausovi a ODS mnohem víc, než soudní proces s Bleskem.
Předem prohlašuji, že příští řádky pranic neznamenají, že bych změnil svoje rozhodnutí natrvalo odejít z funkcionářské politiky ( to podotýkám pro pořádek a pro ty, kteří by si snad mysleli, že jde o umetání cestičky k nějakému návratu do funkce v ODS), ale coby jeden ze zakladatelů ODS to prostě pokládám za svoji povinnost.
V příštích týdnech dokončím svoji představu dalšího směrování politiky ODS (jinými slovy: moji vizi budoucí politiky ODS, už se toho slova nebojte) a předložím jej všem členům ODS k vnitrostranické diskusi, neboť v tomto ohledu mne právě proběhlý kongres ODS více než neuspokojil.