ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Pokud se nezmění současný systém zdravotnictví, jsou jakékoliv diskuse a kosmetické změny na nic. Znamenají jen vytloukání klínu klínem a silně připomínají léčbu AIDS tekutým pudrem, který zakrývá příznaky na kůži.
Celá léta říkávám, že nikdy nesmím napsat paměti, neboť si toho na moc lidí moc pamatuju. Když jsem si však dnes přečetl slova místopředsedy ODS Beneše, že "Klaus takříkajíc vymyslel a založil ODS", nutkání je napsat je veliké.
Dvanáct let pro člověka, který utýral čtyřleté dítě, znovu dokazuje, jak veliká propast existuje v tomto státě mezi právem a spravedlností. Většina lidí by pokládala za spravedlivé, kdyby visel, jsem ale přesvědčen, že ani odpůrce trestu smrti výrok soudu neuspokojil.
Čeští zemědělci požadují po svém ministrovi něco, co jim při nejlepší vůli nemůže slíbit, totiž změnu nesmyslné zemědělské politiky Evropské unie. Jediným logickým postupem by bylo snažit se v rámci unie tuto zemědělskou politiku změnit. To však zemědělci nechtějí. Chtějí, aby se nesmyslná zemědělská politika Unie zcela vztahovala i na ně.
Rozsáhlý průzkum Evropské komise Eurobarometr zjistil, že 30 milionů obyvatel států Evropské unie nikdy nic neslyšelo o České republice a také to, že většina obyvatel Německa, Francie a Británie jsou proti rozšíření EU. Jsou to státy demokratické, tedy lidovládné? Ano, přesto vlády těchto států rozšíření EU silně podporují. To jen pár naivů si totiž myslí, že lidovláda je o tom, že se naplňuje vůle lidu, ti poučenější dávno vědí, že se naplňuje vůle mocenských elit.
Nemyslím si, že německý kancléř Schroeder nechce znovu zavést daň z majetku proto, že by bytostně cítil nespravedlnost takové daně, trestající schopné a odpovědné za tyto jejich nesocialistické vlastnosti. Nechce ji zavést proto, že nejraději na světě je kancléřem a dobře ví, že po zavedení této daně by jím dlouho nezůstal.
Příští světová výstava bude v Šanghaji. Není nejvyšší čas, aby prezident Havel, senátor Ruml a další založili mezinárodní družinu za zrušení tohoto skandálního rozhodnutí, které přidělilo světovou výstavu komunistické Číně, zemi, kde se porušují lidská práva?
A nebo je Čína příliš velká, mocná a ekonomicky důležitá, takže jejím představitelům nikdy nehrozí, že by nedostali česká víza?
Není nad suché konstatování: v roce 1998, nástupu sociální demokracie k moci, činil státní dluh, včetně závazků zdravotních pojišťoven a mimorozpočtových fondů obcí a měst, 240 miliard korun. Letos to bude již přes 460 miliard a odhad na příští rok zní 577 miliard.
Přitom valná část těchto peněz nešla do rozvoje infrastruktury, ale "prožrala se". Největším zločinem sociální demokracie je však to, že naučila spoustu lidí žít na dluh, udělala z nich sociální narkomany.
Taktika ODS při volbě prezidenta začíná být jasná: do každého kola prezidentských voleb nasadit V. Klause a pokud možno tak zablokovat volbu prezidenta vůbec, aby se urychleně ( a se zpožděním) volil prezident přímo. Kde bere vedení ODS jistotu, že občané takové jednání při přímé volbě odmění zvolením V.K., nevím.
Nového ředitele České televize bude hledat firma Hofírek Consulting z Karlových Varů, rozhodla televizní Rada. Proč zrovna tato firma, jsme se nedozvěděli. Za kolik veřejných prostředků také ne.