STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Dívám-li se na konečný výsledek komunálních voleb v Ostravě, kde vítězná ODS s více než třiceti procenty hlasů nakonec zůstane v opozici, neboť se na vládnutí ve městě bez problémů domluvila levice - sociální demokraté, komunisté, lidovci a sdružení nezávislých - a takových míst je víc - tím více nechápu volební systém, který klidně umožní ignoraci třetiny hlasů voličů. A nejde jen o Ostravu a ODS, ale o spoustu dalších obcí a dalších stran.
Kdybych byl autokratem, okamžitě bych nařídil následující komunální volební proceduru: Všichni kandidáti by si vylosovali místo na kandidátce a u každého jména by byl prázdný čtvereček na zakřížkování. Volič by mohl označit maximálně tolik kandidátů, kolik je v obci členů zastupitelstva. Do zastupitelstva by se dostali kandidáti s největším počtem hlasů, přičemž ti na prvních místech by se automaticky stali radními. Kandidáti na starostu či primátora by měli u jména další čtvereček na zaškrtnutí a zvítězil by logicky opět kandidát s největším počtem hlasů. Většinová vůle občanů by tak byla beze zbytku naplněna.
Upozorňuji ovšem, že tento systém dle zdravého rozumu nemůže být nikdy "demokraticky" přijat, neboť neumožňuje tolik oblíbené politikaření.
Myslím. že v ODS opravdu vyrostla spousta komunálních politiků, o kterých ještě uslyšíme nejen na komunální úrovni. Viz Jiří Stříteský, opětovný primátor Pardubic, který hodlá kandidovat na místopředsedu ODS. Doporučení má skvělé: obhájil primátorství způsobem, kdy ze 39 zastupitelů ( z radniční koalice jich je třicet ) získal v tajné volbě 37 hlasů. Jestli tohle není vizitka kvalitní politické i odborné práce, tak co už?
A tak doufám, že Pavel Bém konečně dnes oznámí svoji kandidaturu na funkci předsedy ODS a ukončí tak velmi trapné období "Klaus a pak dlouho nic...".
Podle reakcí jednotlivých představitelů ODS a členské základy pak lehce zjistíme, zda ODS poklausovské období zvládne s grácií a nebo se bude léta potácet v hašteření jednotlivých zájmových skupin a ztrácet hlasy. Pevně doufám, že zvítězí zdravý rozum a velká většina řadových členů i komunálních a parlamentních politiků přijme Béma za svého lídra. A co nejdůležitější - že mu v příštích dnech, týdnech, měsících a letech pomohou.
Dohodu ODS s ČSSD na pražské radnici (vzhledem ke Kaslovým nesmyslným požadavkům v podstatě jiný výsledek být nemohl) komentoval Kasl slovy: "Staré pořádky místo nových tváří". Přitom jeho "nová" tvář primátorovala Praze téměř čtyři roky a další zvolení za jeho stranu také nejsou zdaleka političtí panici a panny. Ale takto krátkou paměť občané přece jen nemají, Honzo. Takže spíš "Staré tváře, staré pořádky a spousta nových keců".
Docela se pochechtávám nad vztahovačností první dámy, která se prostě rozhodla, že internetové pornostránky www.dagmarhavlova.cz jsou pojmenovány ausgerechnet po ní a tak nejprve kancléř Mathé neúspěšně intervenoval u firmy, která doménu registruje, aby ji zrušila a nakonec prezidentská kancelář (!!!) a nikoliv první dáma v občanskoprávním sporu, provozovatele žaluje.
První dáma zřejmě nezná jeden z Murphyho zákonů, totiž že tyto zákony nevymyslel Murphy, ale úplně jiný chlapík stejného jména a tak už se těším na to, kterak žalovaný přivede k soudu nějakou Dagmar Havlovou podle které, jak bude skálopevně tvrdit, stránky pojmenoval. Soudci takový proces pranic nezávidím. Udržet vážnou tvář bude setsakra problém.
Unie svobody konečně našla způsob jak ven z povolební krize - chce spojit svoje senátory se zbylými senátory ODA a senátory nezávislými a tento klub pojmenovat buď Liberálně konzervativní klub, Proevropský klub či Demokratická pravice. Doporučuji neukazovat veřejnosti další nejednotnost při rozhodování o názvu a klub nazvat Liberálně konzervativní proevropský klub demokratické pravice. Joj, to bude příště hlasů!
Prosím vás, vysvětlete už někdo ministru Škromachovi, že nemocenskou lidem nemá vyplácet ani stát, ba ani jím navrhovaní zaměstnavatelé, ale jen a jedině nemocenské pojišťovny, neboť nemoc je klasická pojišťovací událost a pojišťovací matematika je - na rozdíl od socialismu - věda.