PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Veřejné prohlášení Vladimíra Špidly, že do vlády s Klausem nikdy, nikdy, nikdy, jeví se mi vysoce neprofesionální. Neboť, dovedete si představit lékaře, který by v případě nezbytnosti (a taková situace po volbách často nastává) odmítl operovat se svým kolegou, neboť je mu osobně nesympatický? Navíc si kladu otázku, z čeho Vladimír Iljič usuzuje, že by v případě velké koalice ODS + ČSSD byl ve vládě? Dovedu si totiž docela dobře představit aranžmá: Gross, Rusnok, Tvrdík, Bureš, Dostál ve vládě a Špidla v čele poslanecké sněmovny. A docela se pochechtávám nad možnou situací, kterak bude Špidla přesvědčovat Grosse a další, že s Klausem do vlády nikdy, nikdy, nikdy.
Zrovna tak Zaorálek Lubomír, moravskoslezský to lídr sociální demokracie: než jít s ODS, to raději menšinovou vládu. No jo, ale kdo ji v parlamentu podpoří? ODS jistě ne. Hlasy koalice nemusí zdaleka stačit. A zbývají jen Zaorálkovy oblíbení komunisté. Ovšem ani jejich hlasy pravděpodobně stačit nebudou. A co dál, doktore?
Hlasy ČSSD a komunistů již léta tvoří spojené nádoby (trubici ve tvaru U), v nichž stoupá-li jedna hladina, druhá zákonitě klesá. A proto také zcela zákonitě zaznívají těsně před volbami socialistické trouby hlasem se silným skřípotem proti ODS - u vědomí toho, že přiznaná možnost povolební koalice s ODS by vychýlila levicové hlasy ve prospěch komunistické strany trubice. Proto ten povyk.
Je mi líto, že budu pár dnů mimo republiku a mimo internet, ale slibuji, že to ve dnech těsně předvolebních doženu. Počteníčko několik dnů starých novin je vždy velice inspirující.