PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Když se před léty při stěhování Radia Svobodná Evropa do budovy bývalého Federálního shromáždění - uprostřed Prahy a hned vedle magistrály - ozývaly hlasy, že toto místo je zcela nevhodné, neboť obtížně hlídané a chránitelné při případných protiamerických akcích, byly tyto hlasy bagatelizovány až umlčovány a pokládány některými za hlasy málem protiamerické. Dnes se krčí rameny s povzdechem "když už to tak je", jak naposledy předvedl ministr vnitra Gross, namísto aby se při předpokládaném mnohaletém boji s terorismem (a tedy mnohaletou možností ohrožení Radia Svobodná Evropa a centra Prahy) ihned započalo s jeho přesunem na mnohem lépe hájitelné a občany méně ohrožující místo, což je jednání zcela proti zdravému rozumu.
Nestálo by za to svolat do Parlamentu všechny bývalé a dnešní ministry obrany, jejich náměstky, náčelníky generálních štábů a předsedy branně-bezpečnostních výborů a pod dohledem televizních kamer je donutit detailně odpovědět na dotaz, kam se poděly desítky a desítky miliard korun, které se v minulých dvanácti letech investovaly do armády, když potom při mírovém přesunu čtyř obrněných transportérů z Hodonína do Prahy utrpí armáda 50% ztráty (jeden transportér se zastavil po cestě a jeden na místě dojezdu) a dle dozajista upřímné výpovědi jednoho z vojáků "se to zasekává, střílí to bokem a sem tam náboj nevleze do komory"? A další dotaz: kdy vrátí shora zmínění valnou část svých minulých platů, neboť byli jistě placeni za práci stoprocentní a nikoliv za takový šlendrián.
Z hlediska výše jmenovaného by měla být přijata historicky vyzkoušená obranná doktrína: Každého nepřítele nechat bez boje obsadit českou kotlinu - zatím se to každému z nich zatraceně nevyplatilo. Zřejmě je český přístup k uniformám a šavličkám, armádě a bojování nakažlivější než dýmějový mor.

Miroslav Macek