ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ze Zemanovy věty ke státnímu rozpočtu na rok 2002 se schodkem 52 miliard korun (5200 korun českých na každého z nás( "Není to hra s čísly, vláda splnila, co slíbila", platí jen druhá půlka věty a to ještě s otazníkem, bude-li platit na konci roku 2002. Jinak je to jen, jedině a pouze hra s čísly a to zvláště na příjmové straně (navíc se pranic nezohledňuje stávající mezinárodní situace s vysokou pravděpodobností přechodného propadu světové ekonomiky).
Bohužel, s každým rozpočtem - a s tímto socialistickým zvláště - je to, co se přesnosti týče, jako s cenami v následujícím vtipu. Všechno sedí, ale...
Chlap nese do města na trh v pytli psa a zvědavému sousedovi sděluje, že má s jedním zájemcem domluvenou cenu 50000 korun. Soused samozřejmě nevěří a při návratu se zlomyslně ptá: Tak co, prodal jsi toho psa za 50000? No, jasně, zní odpověď.
Vážně? To ti fakt vysolil na dlaň 50000 za toho starýho, prašivýho psa?
No, to přímo ne, ale vyměnil jsem ho za dvě kočky po 25000.
Vládní věta "Schvalování atentátu na Spojené státy je trestný čin" (historická reminiscence je děsivá) je větou velmi nebezpečnou, neboť v emotivně vypjaté době by mohla lehce znamenat, že trestného činu se dopustil nejen předseda Národně sociálního bloku Jan Kopal, když v Mostu řekl, že Spojené státy si "nic jiného než takový útok nezaslouží", ale že se ho dopustili všichni, kteří začnou nepovrchně uvažovat o prazákladních kořenech dnešní situace, velmocenské roli Spojených států ve světě v posledních desetiletích, o zdrojích financování a vyzbrojování bin Ládína při jeho minulých "válkách", atd., atd.
(Renomovaní mezinárodní komentátoři by se okamžitě mohli ocitnout na listině podezřelých).
Zdravý selský rozum, moudrý, neemotivní, nepodléhající momentálním společenským poptávkám, toho je nám dnes všem zapotřebí jako soli.
Obávám se však, že v tomto státě se i tato tragedie stává součástí předvolebního politikaření a předvolebních bojů, v nichž se politikové, ucházející se opřízeň voličů, spolu se svými mediálními příznivci budou předhánět v tom, kdo bude "více americký".
Je-li trh, coby představitel kolektivního rozumu (a emoce) opravdu moudrý, pak nás v nejbližší budoucnosti nic moc dobrého nečeká: akcie pojišťoven, leteckých společností a cestovek dramaticky klesají, akcie ostatní mírněji, ale také, akcie zbrojovek, výrobců různých hlídacích a bezpečnostních zařízení a vojenských letadel naopak stoupají. Připravme se na dlouhé pošmourno.

Miroslav Macek