ÚTERNÍ GLOSY 14.3.2000

Miroslava Macka:
Už se těším, až se rozběhne avizovaná možnost vybrat si statni poznávací značku na automobil dle vlastního gusta! Možnost poznat "co je kdo zač" se tím totiž neobyčejně zvýší. Doposud o vlastníkovi vypovídal jen výběr značky, množství různých autodoplňků a serepetiček, přehnaná péče či nepéče o lak a sem tam také SPZ - a já jen sem tam věděl, s kým netřeba ztrácet čas. Nablýskané BMW s neprůhlednými skly a značkou ABA 00-07 totiž vypovídalo o svém majiteli téměř vše. Ted se tedy tato informační základna pořádně rozšíří, přibyde informací o lidech, se kterými netřeba ztrácet čas a co hlavně - přibyde spousta času. Který pak mužete promarnit třeba tím, že budete přemýšlet o tom, jakou si příště vyberete SPZ.
Tak sociální demokracie prý založila firmu DEMOS, která bude propagovat ČSSD, organizovat volební kampaně a provozovat nakladatelskou činnost. Nic proti tomu. Jen mně vrtá hlavou ten název. Jde snad o řecké slovo demos (2. pád demu), které ve starém Řecku označovalo svobodné obyvatele, kteří nepatřili ani ke šlechtě, ani k cizincům? Zkratka "demokratické strany" to být nemůže, neboť jde o subjekt podnikatelský, zapsaný do obchodního rejstříku, nikoliv o novou stranu ve straně. Demos ... Demos ..., že by Důsledně Etické a Morální Očistění Sponzorů? nebo snad DEMagogická OSvěta?
Po zkušenostech s výběrovými řízeními v resortu ministerstva vnitra se nemohu při informaci vypsání veřejné soutěže na nákup stíhaček ubránit pocitu, že se za pár let dočteme v novinách, že ministerstvo obrany nakoupilo, bohužel, stíhačky tak rychlé, že se nejsou schopny otočit nad územím České republiky a protože nemohou trvale narušovat vzdušný prostor byť spřátelených sousedů, budou vyměněny s Polskem za dvě sovětské helikoptéry, bez kterých se armáda prostě neobejde, neobejde a neobejde.

Miroslav Macek