STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Čekaje u televize, až se mi přetočí videokazeta, zhlédl jsem náhodou kousek reportáže z českého a (východo)německého zemědělského družstva, jakož i z návštěvy českých družstevníků a družstevnic v družstvu německém. České dojičky zjistily, že dojící zařízení mají v Česku lehčí a lepší, předseda zase, že má k dispozici novější a lepší traktory, všichni však zjistili, že německé družstvo na rozdíl od toho jejich prosperuje a lidé vydělávají více.
Hlavní důvod krásně a srozumitelně vyjádřily dvě poznámky obou předsedů. Ten německý totiž řekl: Jsem nejenom podnikatel, ale i obchodník. Máme vlastní plán na dvanáct let, ale když jsme měli nadprodukci brambor, tak jsme ihned museli změnit strategii. Ten český pak pronesl podivuhodnou větu: Naši představitelé nám před osmi lety neřekli, že chtějí u nás jen 50% krav. My bychom se přizpůsobili.
Nechápu, proč studie, kterou tabákový výrobce Philip Morris nechal vypracovat u renomované firmy Arthur D. Little International, a která tvrdí, že kuřáci se vzhledem ke spotřebním daním na cigarety a kratší době dožití i přes zvýšené zdravotní náklady společnosti vyplatí, někoho šokuje. Pravda by totiž šokovat nikdy neměla, byť je podána přímo, bez pseudohumanistických frází.
Bylo by totiž velice špatné, pokud by tomu tak nebylo: pak by totiž nekuřáci dopláceli ze svých daní a zdravotního pojištění na kuřáky - a takové aranžmá by teprve bylo nemravné a nemorální. To, že si kuřáci, svobodně si zkracující život, náklady na léčbu své neřesti předplácejí, je zatraceně v pořádku.

Miroslav Macek