ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
A už je to tady. Vědci z Virginia Fertility Clinic udělali další logický krok v lidském poznání a "stvořili" lidské zárodky, jejichž kmenové buňky pak využívají k dalším pokusům a objevům. Lidský pokrok se prostě zastavit nedá, dá se jen více či méně úspěšně brzdit různými tmáři, pámbíčkáři, etickými hysteriky či vědeckou a průmyslovou konkurencí. Tak jako tisíckrát v minulosti tato spojená fronta vyrazí na zteč proti pokroku s užším té nejjednodušší a nejúčinnější zbraně: lidského strachu. A tak budeme krmeni různými strašáky a katastrofickými vizemi, které nebudou brát pranic v potaz to, že každá nová věc, každý nový objev, každý nový vynález může být zneužit (a většinou také zneužit bývá), že však celková bilance "má dáti - dal" vychází pro lidstvo více než pozitivně. A tak se osud lidských zárodků bude vejce vejci podobat osudu knihtisku, tkacích stavů, letadel či klonování - nakonec nad tmáři, pámbíčkáři a dalšími nepřáteli přirozeným tokem času zvítězí a přes všechna zneužití budou přinášet lidem prospěch.
Ministr obrany Tvrdík a předseda poslaneckého branně bezpečnostního výboru Nečas se přou, kdo první přišel s návrhem profesionální armády. Důležitost tohoto sporu mně uniká (nepočítám-li hypotetické volební hlasy mladíků s vidinou konce odvodů), spíše si kladu otázku, zdali zachová budoucí žoldácká armáda tradice a v důležitých momentech národa selže. Neboť nic nebrání zemi před nepřítelem lépe (řečeno s Karlem Čapkem), než když je každý obyvatel země ochoten bránit se zbraní v ruce svoji zahrádku.
Zemanova vláda nemohla do své, pár dnů staré samochvalné zprávy pro Parlament ještě zavzít červnové číslo inflace: 5,5%. Škoda. Nepochybuji o tom, že za poslední rok socialistického hospodaření nám z každé (již předtím zatraceně zdaněné) stovky zbylo 94 korun 50 haléřů. Kupředu, levá....

Miroslav Macek