PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Opakujte si se mnou nahlas a zapamatujte si: Paragraf volebního zákona o České televizi, podle něhož vybírá 45 kandidátů do televizní Rady volební výbor, dnes tolik kritizovaný Čtyřkoaliací, ministrem Dostálem a některými dalšími socialisty, byl ve Sněmovně schválen 119 hlasy, z nichž bylo 70 hlasů z ČSSD, 18 hlasů z KDU-ČSL, 12 hlasů z Unie svobody a 19 z KSČM. ODS jako jediná byla proti.
Lidové noviny ve velkém článku "Miloš Zeman for President" nastolují téma případné kandidatury M.Zemana na tento úřad a srovnávají jej se současným presidentem. Jeden Zemanův handicap však nezmiňují: Tradiční známka s presidentem by, vzhledem k Zemanově oblibě piva a becherovky a neoblibě pohybu, musela být s kuponem. Příšerná představa.
Ministr financí Rusnok v rozhovoru pro MF Dnes říká o státních zárukách pro ČSOB: "Ty záruky jsou jednostranně výhodné pro ČSOB. O tom není pochyb." Co ale neříká je: "Z toho plyne, že jsou nevýhodné pro stát a tedy pro občany, kteří takto ze svých peněz nasypou miliardy soukromé zahraniční bance. Tuto pro nás nevýhodnou smlouvu připravili pánové Mertlík a ....., podepsali pánové .... a schválila vláda. Na všechny podávám trestní oznámení, neboť nevěřím, že to vše učinili kvůli krásným očím majitelů ČSOB."
Opravdu doporučuji přečíst si v dnešních Hospodářských novinách článek politologa Zdeňka Vašíčka, profesora na universitách v Camridgi a Paříži, "Nová strana snadno a rychle" - pohled zvenčí je vždy poučný. Zde je úryvek: "Po odchodu z úřadu už Václav Havel nemůže do žádného jiného úřadu, tentokrát už nereprezentačního, nastoupit - nic neumí. Bude riskovat a znovu psát dramata? Chce-li se udržet v politice, a kdo zná jeho a jeho rodinu, o tom nepochybuje, nemůže se přece spokojit s úlohou být jen jakýsi guru jako třeba páter Halík. Potřebuje svou stranu a dobře to ví. Stejně tak dobře to vědí ti, kteří novou stranu chtějí založit".
Páni novináři, chcete-li zjistit, jestli umí Petra Buzková lhát, zeptejte se jí, zda musela telefonicky přemlouvat Erazima Koháka, aby přijal kandidaturu na člena televizní rady.

Miroslav Macek