STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Němečtí politikové nelibě nesou export anglických (nebo spíše amerických) slov jako je "software", "sandwich" či "airbag" do němčiny a nazývají tento jev zaplevelováním mateřštiny.
S novými slovy je to však stejné jako s jakýmkoliv jiným zbožím na trhu. Vždy totiž záleží na velikosti výrobce, rozšíření zboží a na ochotě "zbytku světa" toto zboží kupovat. Pokud je o taková slova zájem, žádní jazykoví celníci či jazyková policie nic nezmohou. (Mimochodem, když Francie před lety přijala zákon na ochranu francouzštiny před amerikanismy, tehdejší francouzský prezident Valéry Giscard D´Estaigne na následující tiskovce odpověděl na první položený dotaz "No comment".)
Jedinou obranou je nabízet domácí, kvalitní, výstižná, lehce zapamatovatelná a vyslovitelná slova, tedy špičkové, luxusní zboží. Der Hotttentotenpotentatetanteatentatentaeter (pachatel atentátu na tetu hottentotského potentáta) jím ovšem není.
Jda dnes ráno kolem Valdštejnského paláce, sídla to slovutného Senátu, připadal jsem si jako účastník kruhového honu, neboť všude se to hemžilo kamizolkami, hubertusy a klobouky se sojčím peřím. Nebyl jsem příliš daleko od pravdy: Senát pořádal seminář k zákonu o myslivosti a myslivci pořádali kruhový hon na senátory, aby je mohli přesvědčit, že jejich zájmy jsou zájmy nás všech. A tak nevím. Jde o vzorovou ukázku občanské společnosti a nebo o důkaz, že dobře organizovaná menšina může být, nedáme-li si dobrý pozor, většinou?
Na rozdíl od Vladimíra Železného nemusíte sáhnout do kapsy a vrátit Ronaldu Lauderovi miliardu korun. A tak byste neměli zapomenout, že dnes je svátek svatého Valentýna, tedy svátek zamilovaných a měli byste obdarovat svoji nejmilejší alespoň kytičkou. Věřte, že taková investice se Vám vyplatí.

Miroslav Macek