PÁTEČNÍ GLOSY 15.03.2024

Miroslava Macka
Všeobecná zdravotní pojišťovna v současnosti eviduje z celkového počtu 205 správních obvodů obcí s rozšířenou působností na 90, ve kterých shánějí stomatologa.
Řešení, kterým je změna systému zdravotnictví, se konat nebude, neboť ti, kterým se v těch kalných vodách dobře loví, mají dostatečný lobbystický vliv. A koho v Praze s vysokými příjmy e sítí známých a kamarádů zajímá zbytek republiky?

„Jsme přesvědčeni, že současná snaha Spojených států o rozšíření NATO je politická chyba historických rozměrů. Rozšiřování NATO by přineslo snížení bezpečnosti členů Aliance a ohrožení stability v Evropě,“ stojí v otevřeném dopise, který 26. června 1997 poslalo americkému prezidentu Billu Clintonovi 50 expertů na zahraniční politiku, mezi nimiž byli bývalí ministři obrany, náměstci ministra obrany, senátoři a vysocí armádní činitelé.

Rezident Pavel se znovu vyslovil pro vyslání českých vojáků na Ukrajinu:
„Rusko samozřejmě bude říkat, že okamžitě zasáhne. Tak s tím musím opravdu vážně nesouhlasit, protože zaprvé žádný voják na území Ukrajiny není legitimním cílem Ruska. Rusko je agresorem a tím pádem je tam nelegálně. Takže Rusko rozhodně nemá žádné právo zasáhnout kteréhokoli vojáka na území Ukrajiny.“
Sancta simplicitas! Nicméně si všimněte, jak se den ode dne více a více masíruje veřejnost, aby po čase pokládala vyslání vojáků na Ukrajinu za prodiskutovanou a v podstatě občany žádanou „samozřejmost“.

Exporty obilovin z Ruské federace do EU rostou, ukazují data Eurostatu. V roce 2023 se přímo z Ruska do evropské sedmadvacítky exportovalo přes 1,5 milionu tun obilnin. Oproti rokům 2021 a 2022 je to nárůst o přibližně 50 %, a ve srovnání s rokem 2020 dokonce o 150 procent.
Obilí se nejspíš do Evropy dostává i nepřímo, přes Turecko a Kazachstán. Z Turecka loni meziročně objem exportů vzrostl z 87 tisíc na 685 tisíc tun.
Money, money, money…
farská kuchařkaMěsíc knihy je v plném proudu, takže pokud ještě nemáte knihu Farská kuchařka, v níž vedle spousty zajímavých receptů najdete povídání o historickém životě na farách, institutu "farských kuchařek", církevních svátcích a tradičních svátečních pokrmech, neváhejte!
Je to dokonalá kniha pro zábavu a poučení a jejím zakoupením uděláte radost nejen sobě, ale i mně, Petře a Zibimu Czendlikovi..

Váš

Miroslav Macek