ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.03.2024

Miroslava Macka
Výbor pražského zastupitelstva pro kulturu nepodpořil dotaci pro Prague Pride z rozpočtové kapitoly turismu.
Ale nebojte se, nakonec se ty peníze někde najdou, vsaďte se! Vždyť si přínos této akce ani nedovedete představit!

Také jeden důsledek protiruských sankcí:
Mezinárodní dopravní koridor sever - jih, jehož stavba započne již letos, propojí ruskou železniční síť přes Ázerbájdžán s iránskými přístavy v Perském zálivu. Celková délka bude činit 7200 km.
Tady se nenápadně formuje nový multipolární svět, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Případné preventivní bombardování Iránu pod jakoukoli ušlechtilou záminkou samozřejmě též nic neřeší.

Ruské společnosti získávají nadměrné zisky z obchodu s Čínou. Za dva roky se obchod mezi zeměmi zvýšil o 64 %, píše Reuters.
Západní společnosti, které opustily Ruskou federaci kvůli sankcím, urychleně rozprodaly svá aktiva a výrobní závody za nízkou cenu. Agentura poznamenává, že čínské podniky je snadno nahradily.
Výměnou za obrovské dodávky ruské ropy dodává Peking do Moskvy veškeré potřebné zboží. Například čínský export automobilů do Ruské federace byl v roce 2023 téměř sedmkrát vyšší než v roce 2022.
A máme tady další důkaz, že konečným vítězem v jakémkoli klání jsou peníze…

Munice zakoupená z iniciativy České republiky se na Ukrajinu může dostat až v červnu, prohlásil v komentáři pro Euractiv poradce českého premiéra pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Otázkou je, zda bude v té době ještě potřebná.
saturnin čtyři knihy


Měsíc knihy je v plném proudu, takže jestli ještě nemáte všechna dobrodružství dokonalého sluhy Saturnina, je ideální čas k nápravě. Uděláte radost nejen sobě, ale též mně...