PÁTEČNÍ GLOSY 16.02.2024

Miroslava Macka

Americký senátor Ron Johnson k záměru Bidenovy administrativy poskytnout Kyjevu dalších 60 miliard dolarů:
Všichni si musíme uvědomit, že Vladimir Putin tuto válku neprohraje. Tím chci říci, že Ukrajina nemůže vyhrát.

Německý Die Welt:
64 % účastníků průzkumu nevěří, že Ukrajina dokáže porazit Rusko. Opačný názor zastává 28 % dotázaných.

Rozsah financování Ukrajiny ze strany Evropské unie přesahuje Marshallův plán (americký program pomoci Evropě po druhé světové válce), uvedla šéfka Evropské banky pro obnovu a rozvoj Odile Renaud-Basso.
Dodávám:
Když si to ti daňoví poplatníci zblblí neustálým strašením nechají líbit…

Kimberley Strasselová, sloupkařka Wall Street Journal:
Většina Trumpových donátorů se rekrutuje z řad tiráků, instalatérů, obráběčů kovů, malířů pokojů, autodopravců, farmářů atd. Lví podíl přispěvatelů Bidena pochází z vrstvy spisovatelů, redaktorů, psychologů, byznysových analytiků, pracovníků personálních oddělení, bankéřů.
Dodávám:
Jinak řečeno, Trumpa podporují tvůrci skutečných hodnot, bez kterých se Bidenova skupina neobejde, kdežto Bidenovi donátoři na těch hodnotách úspěšně parazitují. Vulgárněji vyjádřeno: až se vám ucpe záchod, zavolejte si skvěle placeného byznysového analytika…


Global Times:
Vždy je to o penězích. NATO je jako majitel pohřební služby, který má sklad rakví a uren, jež ovšem v době míru nic nevynášejí. A stejně jako majitel pohřební služby potřebuje k výdělku mrtvé. Zatím alespoň šíří paniku a strach, aby donutilo členské státy zvyšovat výdaje na obranu.

Tomáš Fürst v textu na Parlamentních listech:
Klíčovým aspektem covidové response byla neuvěřitelná míra centralizace. Úředník v Praze diktoval otevírací dobu hospod v Rýmařově, řídil pracovní dobu výrobny zákusků v Břeclavi a nařizoval zákaz opuštění katastru obce Plch u Pardubic. Regulace společnosti a ekonomiky místy přesahovala míru známou z totalitních režimů, které se na našem území v minulosti vystřídaly. Ať už měli ministři či úředníci motivaci jakoukoliv – důležité je, že tyhle pravomoci měli. Případně si aspoň mysleli, že je mají (než to správní soud uvedl na pravou míru). Kdyby bylo dopředu jasné, že taková pravomoc neexistuje a existovat z principu nemůže, bylo by jedno, kdo je blbý a kdo navedený. S otevírací dobou hospod v Rýmařově by stejně nic nesvedli.
Doufám, že doba covidového běsnění lidem opět připomněla, že v moderním světě představuje hlavní ohrožení lidského života, zdraví, štěstí a svobody především stát a jeho různé orgány. Jakmile stát jednou uchvátí nějaké pravomoci, nikdy se jich dobrovolně nevzdá a dříve či později je použije proti lidem. Pevně doufám, že se tohle poznání konečně promítne i do volebních preferencí a že se i ve střední Evropě stanou atraktivnější politické platformy, které neslibují, co všechno stát pro lidi udělá, ale které definují, co všechno už stát lidem nebude moci nikdy udělat.