PÁTEČNÍ GLOSY 19.01.2024

Miroslava Macka
Nic necharakterizuje současný zvrácený svět lépe, než nenápadné krátké zprávy:
Poté, co německý ministr financí Christian Lindner řekl zemědělcům, že v rozpočtu už nejsou žádné peníze, rozhodl Olaf Scholz po jednání s prezidentem USA Bidenem, že Německo poskytne Ukrajině nenávratnou pomoc ve výši 7,6 miliardy €ur.

Slovenské ministerstvo kultury vedené nominantkou Slovenské národní strany Martinou Šimkovičovou zahájilo na sociální síti Facebook skandální anketu, zda má podporovat akce LGBTI+, či naopak kulturní dědictví, neboť peníze na kulturu jsou dlouhodobě poddimenzované.
Tak to je opravdu skandál! Představte si, že odpadne podpora jiné, než heterosexuální orientace a školení mládeže a aktivistů LGBTI+, protože za své peníze samozřejmě takové ptákoviny nikdo dělat nebude.

Daniel Sterzik alias Vidlák:
Běda společnosti, která na začátku diskuse začne rovnou potlačovat některé názory. Může se pak snadno stát, že si už dopředu eliminuje ještě nenalezenou pravdu. Na začátku je všechno názor. Pokud jsou rovnou některé z nich nežádoucí a zakázané, snadno se s nimi zakáže i pravda.

Někteří novináři mají vzácnou schopnost vracet nás o desetiletí zpět, do našeho mládí. Do doby, kdy bujel zvláštní jev bolševické žurnalistiky, totiž prokládání naučného nebo popularizujícího textu propagandistickými větami.
Včera jsem opět narazil na podobný článek, a to od Jana Antonína Nováka v Reflexu s názvem „Závod supervelmocí ve vesmíru“, pojednávající o dvou raketoplánech, jednom americkém a druhém čínském, nyní současně kroužících nad našimi hlavami.
Začíná tradičně v duchu tehdejší doby.
„V Číně se o tajných misích nespekuluje, protože komunistická strana a totalitní vláda mají vždycky pravdu, takže o Božském draku se toho už moc dalšího nedozvíme.“
Následuje delší text s trochou informací a spoustou spekulací o americkém raketoplánu X 37B, se slovy „O jeho skutečném poslání se ale neví skoro nic“ nebo „nechybějí dokonce ani titulky jako „tajemný nástupce raketoplánů“ a spekuluje se o úkolech jak z filmů o Jamesi Bondovi.“
Následují odstavce o vývoji tohoto raketoplánu s dalšími dohady a spekulacemi, pochopitelně značně obecného charakteru.
Pak už se článek věnuje Božskému drakovi a jeho nápadné podobnosti s americkým strojem, takže pár dalších odstavců je věnováno čínským špionům v USA se závěrečným citátem amerického právníka Ryana K. Patricka „Čína buduje ekonomiku a akademické instituce z cihel ukradených po celém světě ostatním.“
(O tom, že zákony aerodynamiky a další fyzikální zákony jsou dané, a tak se například nadzvuková letadla Concord a TU 144 od sebe zákonitě téměř nemohla lišit, se v článku pochopitelně nemluví a nevím, nevím, zda by autor ze stejného důvodu rozpoznal francouzskou raketu Arianne 5 od amerického Titanu 3.)
Článek pak končí slovy, že Čína se také stala kosmickou supervelmocí, Spojeným státům začíná nepříjemně šlapat na paty a vzhledem ke své ekonomické síle bude i ve vesmíru daleko nepříjemnějším soupeřem než někdejší Sovětský svaz.