STŘEDEČNÍ GLOSY 17.01.2024

Miroslava Macka
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky vláda udělala „celou řadu velmi důležitých, odvážných a správných rozhodnutí v posledních dvou těžkých letech, která nejsou populární, ale byla naprosto zásadní pro naši bezpečnost, energetickou soběstačnost, rozpočtovou zodpovědnost, důchodovou reformu, digitalizaci a významná pro sociální opatření“.
Kam se ta velmi důležitá, odvážná a správná rozhodnutí cestou ze zasedání vlády na tiskové konference poděla?

Čtenář glos T. R. mi napsal:
V souvislosti s masovým vrahem z fakulty mě napadá jedna technická otázka. Samozřejmě, že jsme od té doby všichni odborníci na zásahy, na eliminace střelců a na to, co a jak měla policie ten den dělat. Ale vrtá mi v mé laické hlavě jedna věc: pokud byl střelec již v policejním seznamu jako jeden z těch, které chtěli prověřit v souvislosti s vraždou v Klánovicích, jak je možné, že v době, kdy jen pomyslím na konkrétní zboží, vyskočí mi na něj reklama v mobilu, se žádným způsobem vyšetřovatelům nespárovalo v databázi, počítači, kdekoliv, jeho jméno ze seznamu klánovických podezřelých s nákupem množství zbraní? V tu chvíli by přece dostala celá situace úplně jiný rozměr a s vědomím, že K. vlastní arzenál zbraní, by se musela zburcovat celá Praha, protože někdo, podezřelý z vraždy nemluvněte, je potenciální monstrum schopné naprosto všeho.

Čtenář glos J. P. mi napsal:
Dovolil bych si poznámku k Vašim dnešním glosám o Německu. Němci to měli - Green Deal či Energiewende - dobře spočítané, jen nepočítali, že jim někdo hodí vidle do levných ruských energií. Nejlépe je to vidět na současných protestech zemědělců.
Ti nepožadují zrušit Green Deal či Energiewende, ale chtějí zachovat daňové úlevy a dotace. To znamená, že Němci naordinovali celé EU tyto nesmysly, ale jako nejsilnější ekonomika to svým podnikům kompenzují.
To jim dává konkurenční výhodu k další likvidaci konkurence v EU a posílení své pozice. To jen dokazuje, k čemu tento spolek slouží.
Naštěstí na každého jednou dojde.

Jiří Weigl
Naše země má dlouhou a pohnutou historii. Neminuly nás žádné dramatické události dějin – náboženské i světové války, cizí okupace, revoluce, totalitní režimy i období demokracie. Přesto se zdá, že jsme v dnešní éře, charakterizované především planým plkáním na sociálních sítích, totálně zhloupli a ztratili jakoukoliv historickou paměť. Zdá se, že neodvratně směřujeme k tomu, zopakovat temné kapitoly minulosti znovu, a v ještě horší podobě.
Prožili jsme komunismus s jeho velkými ideály a nevábnou realitou, která naši zemi přivedla k historickému úpadku. Zvládli jsme bezprecedentní transformaci zpět ke svobodné společnosti a tržní ekonomice. Absolvovali nekonečné spory a debaty o tom, jak toho dosáhnout. Vyzkoušeli jsme, co funguje, a co nikoliv. Všechno tady už bylo.
Dnes se zdá, že jsme znovu na začátku, jako by se nic nestalo. Zelený kryptokomunismus kvete a je v plné síle importován ze Západu a zaléván milióny z veřejných prostředků. Dnes nám mladí hlasatelé teorií „nerůstu“ štědře placení z Evropské unie, našimi ministerstvy školství a životního prostředí a Sorosovými nadacemi, šíří na školách, kam byli oficiálně vpuštěni, naší mládeži nesmysly o potřebě zániku kapitalismu a jeho nahrazení kolektivním vlastnictvím zaměstnanců a nastolením nirvány, kde každý dělá jen to, na co má chuť a co se mu líbí.
Zapomněli jsme, k jakému úpadku nás přivedlo centrální plánování a státní dirigismus, který se vměšoval do všech stránek života lidí, a ignorujeme, že k prosperitě nás přivedly pouze svobodný trh a občanské svobody. A tak tolerujeme zelené absurdity, které pod pláštíkem boje s údajnou klimatickou změnou znovu nastolují neblahé poměry dob dávno minulých. Nikdo neprotestuje, jako bychom si tím vším už dávno jednou neprošli.
Zapomněli jsme, jak jsme byli našimi rodiči vychováni, jakou oporou nám v dětství bylo zázemí rodiny, její řád a tradice. Přijímáme názor, že to bylo špatně, že je to třeba odmítnout, opustit. Jsme schopni na místo tatínka a maminky dosadit rodiče 1 a rodiče 2, necháme si vnutit 100 pohlaví a podobné další zrůdné nesmysly. Vážně o tom diskutujeme - a volíme partaje, které to prosazují.
V dobách komunismu kolovalo mezi vojáky základní služby pořekadlo, které úžasně vystihovalo absurditu tehdejšího vypjatého militarismu – „těžko na cvičišti, lehko v epicentru“. Dnes podobná moudra vážně pronášejí naši nejvyšší vojenští představitelé a chystají se na válku s jadernou velmocí, jako by ji bylo možné vyhrát. Všichni na to pasivně koukáme, jako by nešlo o samotnou naši existenci.
Okázale slavíme státní svátky 28. října a 17. listopadu, kdy jsme získali svobodu a demokracii, a přitom právě ti, kteří mají Masaryka a Havla nejvíce plnou pusu, zcela nepokrytě horují pro maximální předání moci nad našimi životy do ciziny. Dnes prosazují euro ne proto, že by byli přesvědčeni o jeho ekonomické výhodnosti pro naši zemi – to je jim zcela lhostejné.
Chtějí, aby nám radši znovu vládl Berlín a Brusel než domácí opozice, která sílí. Tři sta let habsburského útlaku, jak se říkávalo, německá a sovětská okupace – to dnes, zdá se, něco říká už jen málokomu. Balamutí nás, že se nám jako provincii bude dařit lépe, než když si vládneme sami.
Prožili jsme Mnichov, zažili jsme srpen 1968. O spojencích ze všech azimutů bychom si proto neměli dělat iluze a měli vědět, že rozhodují především podle svých zájmů, a počítat s tím. Zklamání v této oblasti už bylo dost. Z pozice provincie nebo protektorátu nám zbydou pouze oči pro pláč. Ani pivní řeči v hospodě si na rozdíl od minulosti nebudeme moci dovolit. Pivo je a už bude drahé a hospody v důsledku toho zaniknou.
Americký filosof George Santayana řekl, že kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat. Na našem příkladu se zdá, že měl bohužel pravdu.