ÚTERNÍ GLOSY 5.09.2023

Miroslava Macka
Koncem roku 2023 se ve světě objeví čtyři nové smrtící kmeny chřipky, upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle zprávy půjde o závažnější a nebezpečnější onemocnění, než je covid-19.
Samozřejmě, lidé už se přestali bát, takže je potřeba je zase pořádně vyděsit, aby se nechali zbytečně očkovat a miliardy nadále tekly, kam mají a navíc je známo, že vystrašené ovce se mnohem lépe houfují…

Česko bylo v posledních letech nejrychleji se zadlužující zemí EU a tento trend pokračoval i loni. Stát nedokáže získat výhody z nejnižší nezaměstnanosti v EU, protože ani příjmy z vysoké zaměstnanosti nedokážou pokrýt stále rostoucí výdaje státu. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
To přece dávno víme, vždyť nám premiér Fiala neustále připomíná, že jsme premianti.

Dovoz ruské ropy do Česka zrychluje. Podíl na celkovém importu je nejvyšší za posledních 13 let.
Podle údajů Českého statistického úřadu přiteklo do republiky za první pololetí 2,3 milionu tun ropy z Ruska – o skoro 600 tisíc tun víc než před rokem.
Podíl ropovodu Družba, který dopravuje ruskou ropu pro české rafinerie společnosti Orlen Unipetrol, tak oproti ropě dopravované „západním“ ropovodem IKL letos vzrostl na poměr 66 ku 34 procentům.

Občas je přece jen slyšet i na Západě hlas rozumu.
Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová v rozhovoru pro deník Le Monde:
„Rusko vždy bylo a bude. Jeho významná část se nachází v Evropě. Budeme muset najít způsob, jak s ním spolupracovat, abychom obnovili silnou bezpečnostní architekturu, která zohlední postoje všech stran při zajišťování stability.“

Od roku 2020 v regionech střední a západní Afriky došlo již k osmému puči (Mali, Burkina Faso, Čad, Guinea, Niger, Gabon), píše agentura Reuters. Tyto převraty mají mnoho společného. Mimo jiné, že za nimi stojí armádní představitelé, kteří se vymezují proti v zemích silně přítomnému francouzskému vlivu.
„Francie si v těchto zemích udržovala loutkové vlády, protože to byly země bohaté na nerostné suroviny. Dlouhodobě se ukazuje, že francouzská neokoloniální politika je neudržitelná,“ vystihuje podstatu problému Zprávy afrikanista Jan Záhořík.

Včerejší zpráva s fotografiemi na novinkách.cz:
Ze Sumy odjíždí další vlak plný lidí, kteří utekli ze svých domovů v Luhanské oblasti. Dostali se sem po složitém tranzitu přes Rusko a čeká je další cesta, dál směrem na Kyjev.