ÚTERNÍ GLOSY 1.08.2023

Miroslava Macka
Na bulvárním skandálu bývalého pirátského poslance a náměstka ministra vnitra Lukáše Kovaříka je nejhorší to, že se opětovně ukazuje, jak si různí politikové vydržují své milenky z veřejných peněz.

Cizinecká policie ve čtvrtek vpodvečer na pražském letišti neumožnila jedné z ruských tenistek vstup do Česka na nadcházející turnaj WTA v areálu pražské Sparty na Stromovce.
Doufám, že jste na sebe pyšní, jak jste to tomu Putinovi nandali…

Pohled z jiné strany:
Pokračující vyzbrojování Ukrajiny a očekávání, že porazí Rusko je „strategické bláznovství“ Washingtonu a dalších členů NATO, neboť Kyjev je lapen do nevyhratelné poziční války s nepřítelem, který nikdy neměl v úmyslu obsadit tuto bývalou republiku Sovětského svazu, napsal list US Today, citující mnohé americké zahraničně politické experty.
Článek publikovaný v úterý ukazuje posun západních medií, která doposud hlásala neustálé válečné úspěchy Ukrajiny a nabádala Bidenovu administrativu, aby masivně podporovala Kyjev jak vojensky, tak ekonomicky tak dlouho, až zvítězí nad Ruskem.
Profesor university v Georgetownu Sean McFate, člen think tanku Atlantic Council ve Washingtonu, řekl novinám, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij začíná ztrácet u západních podporovatelů důvěryhodnost. Zelenskij se podle něj dostal do postavení, kdy nemůže v yhrát, ale nemůže si též dovolit prohrát.
„NATO začíná trpět dárcovskou nevolností a nespokojeností se Zelenského vzteklým chvástáním,“ řekl dále McFate, americký válečný veterán a konsultant Pentagonu a CIA. Dodal též, že další posílání miliard dolarů ve zbraních na Ukrajinu s očekáváním, že Zelenského režim vyhraje válku, se dá nazvat strategickým bláznovstvím.
Veterán amerických vzdušných sil Steven Myers, bývalý poradce ministerstva zahraničí v zahraničních otázkách, řekl US Today, že nejpravděpodobnější je patová situace, protože na rozdíl od postoje západních politiků a medií ruský prezident Vladimir Putin nikdy neměl na mysli dobyvatelskou válku. Zatímco členové NATO tvrdí, že musí podporovat Ukrajinu, jinak by Putin obsadil Kyjev a pokračoval dále na Západ, Myers tvrdí, že Rusové dokazují opak.
„Ruská vojenská taktika během konfliktu je zcela rozdílná od dobyvačné války,“ prohlásil Myers a dodal, že jediným Putinovým cílem je zabránit vstupu Ukrajiny do NATO.
„Strategicky byla tato válka od začátku prohrou pro obě strany. Skončí příměřím, což, jak se domnívám, byl od začátku Putinův záměr.“
Američtí úředníci ministerstva obrany neustále tvrdívají na tom, že Kyjev může porazit Rusko, ačkoli Ukrajina trpí velkými ztrátami a neustále dodávají další zbraně na dlouho ohlašovanou ofenzivu. „Situace na frontě není poziční válkou,“ řekl v Bílém domě reportérům mluvčí Národní bezpečností rady John Kirby, a dodal, že ukrajinská vojska jen nepostupují tak rychle, jak by chtěla.
Kyjev nyní začal s „hlavním úderem“ protiofenzivy s tisíci vojáky, kteří byli doposud v záloze, napsal list New York Times, citující úředníky Pentagonu. „Bílý dům a Pentagon pozorují tuto aktivitu se zvýšeným zájmem,“ napsaly noviny a dodaly, že půjde pro Kyjev o „velký test“.
Myers řekl US Today, že Západ a Ukrajina hlásají něco, co nemohou splnit. „Prezident Biden, NATO a Zelenskij se chytili vlastním přičiněním do Hlavy XXII, neschopni splnit nerealistická očekávání, která vytvořili.“
Ukrajinské síly mají během neúspěšné protiofenzivy desetkrát větší ztráty než Rusové,“ řekl Putin. Řekl též, že od začátku protiofenzivy padlo 26.000 ukrajinských vojáků. Rusko též zničilo tucty tanků a bojových vozidel dodaných Západem.

Prezident Volodymyr Zelenskyj chce, aby západní země intervenovaly na Ukrajině, řekl bývalý americký rozvědčík Scott Ritter v rozhovoru pro kanál Dialogue works.
„Je zoufalý a chce zahraniční intervenci. Proto požaduje členství Ukrajiny v NATO, ale aliance kvůli Ukrajině svoji sebevraždu nechystá.“
Zelenskyj už podle něj začal chápat, že Ozbrojené síly Ukrajiny budou každým dnem slábnout a ruská armáda bude stupňovat údery a zvyšovat tlak, takže Kyjev dříve nebo později o armádu přijde.

Slova k zapamatování Igora Pšeničnikov z ruského Institutu strategických studií:
Je velmi pravděpodobné, že s dalším předvídatelným prohlubováním neúspěchů Kyjeva na bojišti, dají Američané Polsku a Litvě povolení k vyslání svých jednotek do západních oblastí Ukrajiny. Spojené státy si tak vlastně vymezí tuto část ukrajinského území pro sebe a – což bude jistě následovat – nabídnou Rusku, aby tento konflikt ukončilo. A přenechají Moskvě vše ostatní – východně od Lvova a Ivano-Frankivska. Zdá se, že USA jsou na takový konec připraveny, vzhledem k tomu, že tím současně uspokojí dlouhodobou ambici Varšavy rozšířit své území o některé své „východní okresy“.

Čeština je jazyk vtipný:
Máme sice plyn o hodně dražší, ale ideologicky čistý.