ČTVRTEČNÍ GLOSY 27.07.2023

Miroslava Macka
Některé věci (a je jich spousta) bychom si měli pamatovat alespoň do příštích voleb:
Ústavně-právní výbor Senátu doporučil horní komoře neratifikovat istanbulskou úmluvu. Podle většiny členů výboru je tato Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí ideologickým dokumentem, který je založen na „genderovém třídním boji“ a mohl by vést k diskriminaci mužů. Všechny skutky požadované istanbulskou úmluvou k trestání už prý navíc jsou zakotveny v českém právním řádu.
Proti ratifikaci istanbulské úmluvy se postavilo pět z osmi členů ústavně-právního výboru Senátu. Proti hlasovali senátoři Zdeněk Hraba (STAN), Michael Canov (SLK) a senátorky Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09, Daniela Kovářová (nezávislá) a Ivana Váňová (KDU-ČSL). Zdržel se šéf výboru Tomáš Goláň (ODS), pro ratifikaci zvedly ruku jen Miroslava Němcová (ODS) a Hana Kordová Marvanová (za ODS).

Hollywoodský herec Kevin Spacey byl shledán nevinným ve všech devíti bodech obžaloby v případu obvinění ze sexuálního obtěžování čtveřice mužů, kterého se měl dopustit v letech 2001 až 2013 ve Velké Británii. Spacey obvinění od začátku popíral. Obvinění mu zásadním způsobem ovlivnilo a téměř zničilo kariéru.
Tolik zpráva.
Velmi by mne však zajímalo, jak bude potrestána ta čtveřice mužů, která Spaceymu téměř zničila život. Takové jednání přece nemůže zůstat bez trestu!

Česká media se mají stále co učit. Britský The Sun publikoval fotografii, ke které napsal:
Ruský tank po přímém zásahu ukrajinskou raketou u Záporoží začal hořet.
Šlo sice o tank Leopard zasažený ruskou raketou Lancet, ale důležité je přece to, co se uchytí v mozku při prvním čtení, že ano?

Jonathan Grotefendt, důstojník na americké atomové ponorce USS Nevada, nyní ve výslužbě:
Americké zahraniční války - proxy nebo přímé - způsobují zkázu zemím, kde se odehrávají. Zhroutí se ekonomika, zhroutí se infrastruktura, spolu s tím jdou ohromné ztráty na životech, a nakonec se zhroutí duše země.
Pokud je historie učitelkou, Ukrajina postupně zmizí ze zpráv a Západ ji opustí. Modrožluté vlajky postupně zmizí z facebookových profilových obrázků a budou nahrazeny tím, co korporátní media nově vnutí lidem. Tak jako v Afganistanu, Iráku, Sýrii či Libyi nebo Jemenu, válkou zničená země bude ponechána, aby pohřbila své mrtvé a zjistila, že se nachází v mnohem horším stavu. Jediný rozdíl, který řadový Američan pocítí, bude vyšší inflace způsobená financováním války. Válka a dluhy jdou totiž vždy ruku v ruce, obě jsou nepřátelé svobody a žádnou z nich nejde natrvalo vymýtit.
Netvrdím, že znám budoucnost a tato válka jistě ještě potrvá, ale zdá se jisté a nevyhnutelné, že velká část rusky mluvícího území na východě Ukrajiny se připojí k Rusku nebo se z nich stanou samostatné státy obemykající Oděsu. Jinak řečeno, ze současné Ukrajiny vznikne upozaděný stát, pravděpodobně bez přístupu k moři.
A opět si dovedu, vzhledem k minulým dějům, představit scénář, kde zbytky ukrajinské armády, pokud budou působit nepříjemnosti, budou cílem vedení CIA nebo amerického ministrestva obrany. Možná vám to zní bláznivě, ale vzpomeňte si na Osamu Bin Ladina, Saddama Husseina, Kadáfího a další (a byl by to dlouhý seznam), kteří všichni byli dříve otevřenými spojenci USA, a seznam různých uskupení, která byla po prohrané válce zavržena, by byl ještě delší. Jak někdo může věřit po tom všem americkým činitelům, je mi záhadou.
Američtí představitelé ovšem i Ukrajinu vydávají za strategické vítězství. „Pomyslete je, co by se stalo, kdybychom neintervenovali. Rusové vy okupovali půl Evropy!“ A vůbec nezáleží na tom, jak absurdní toto tvrzení je. Tvrdí též, že to oslabí a zlomí Rusko. Ve skutečnosti to vede k expanzi BRICS a k mnohem větší ekonomické spolupráci nezápadních zemí.
Bez ohledu na to, co tvrdí korporátní media a západní politici, Rusko otevřeně obchoduje se zbytkem světa, s Čínou, Afrikou, Indií a Jižní Amerikou, které nakupují rukou energii, obilí a hnojiva. Všechny tyto země ignorují zcela otevřeně západní sankce. Přichází multipolární svět, a to bez ohledu na to, kolik proxy válek, převratů, sankcí a ekonomických obstrukcí washingtonské elity ještě vytáhnou z rukávu.
V příštích měsících se bude muset Západ rozhodnout, zda tiše opustí Ukrajinu nebo rozpoutá 3. světovou válku. Osobně si přeji, aby zvítězil rozum a nastalo příměří a jednání.
Existuje totiž perfektní řešení: Minsk II. Ale existuje důvod, proč o tom korporátní media a západní politici nemluví, museli by totiž nahlas říct nepříjemnou pravdu, kterou nechtějí slyšet.

Čeština je jazyk vtipný:
Ursula Fiala