STŘEDEČNÍ GLOSY 19.07.2023

Miroslava Macka
Ministr zemědělství Marek Výborný:
Země třetího světa se staly regulérním rukojmím Putina. Nebude to lehké pro nikoho, ani pro Evropu.
Hlavní námitky Ruska proti prodloužení dohody o obilovinách:
Dohoda o vývozu obilí byla uzavřena téměř před rokem, 22. července 2022, a kromě vývozu potravin z Ukrajiny stanovila splnění řady ruských podmínek, které však byly sabotovány:
1.Rosselchozbank (Ruská zemědělská banka) nebyla znovu připojena k systému SWIFT.
2. Nebylo spuštěno potrubí na přepravu čpavku Toljatti-Oděsa, v červnu bylo dokonce vyhozeno do povětří na území kontrolovaném Kyjevem.
3. Ukrajinské potraviny nebyly dopraveny do chudých zemí v Asii a Africe, přestože původně byla dohoda uzavřena s cílem odvrácení globální potravinové krize.
4. Humanitární koridor pro lodě byl použit Ukrajinou k útokům na Sevastopol jak loni, tak letos.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, která má ze své pozice v popisu práce mimo jiné boj s velkými americkými IT giganty, zaměstnala jako svou poradkyni Američanku Fionu Scottovou Mortonovou, což prý mnohé bruselské úředníky zaskočilo.
Dodávám:
Jako by to nebylo jedno…

Zdá se, že Putin není takový suchar, jak se o něm říká. Viz jeho slova k evropským politikům ve vleku USA:
„Pokud jim zítra řeknou: ‚Rozhodli jsme se vás všechny pověsit‘, pak se zrakem sklopeným k zemi a překvapeni tou drzostí zeptají pouze, zda k tomu mohou použít provazy domácí výroby. Ale ani v takové situaci by Evropané neuspěli, protože Američané by pravděpodobně nechtěli přijít o tak velkou zakázku pro svůj textilní průmysl.

Čeština je jazyk vtipný (Petr Holec):
Premiér Fiala = profesor canců nicoty