ÚTERNÍ GLOSY 20.06.2023

Miroslava Macka
Alžírsko jako ruská brána do Afriky. Evropa to nese nelibě, tamní plyn ale potřebuje.
Tak zní titulek článku na novinky.cz. Z něj se konečně dozvídáme, co jsou to ty „evropské hodnoty“. Prachy, jak jinak…

Současnou hvězdou španělské pravicové politiky je prezidentka madridského regionu Isabel Díaz Ayusová z konzervativní Lidové strany. Volby drtivě vyhrála s heslem „Svoboda nebo komunismus“, přičemž za komunisty pokládá všechny, kteří přicházejí s aktivistickými socialistickými či ekologickými nápady.
Osobně tyto lidi nazývám „bolševici mysli“ a máme jich tu u nás také ohromnou spoustu. Bohužel silný lídr, který by vyrukoval se stejně jasným viděním dnešní dělicí čáry mezi konzervativním myšlením a „bolševiky mysli" všeho druhu a zabarvení, u nás doposud chybí.
A jen na okraj: začátek její ohromné popularity nastal za covidu, kdy rozhodla o tom, že madridský region nepodlehne hysterii, a tak obchody, restaurace a školy zůstaly otevřené.

Evropská komise připravuje další balíček pomoci pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur, a to nikoli z tržních úvěrů, ale z příspěvků členských států.
Jinak řečeno, z našich kapes. Doufám, že všichni rádi přispějete, vždyť se z těch peněz toho zase tolik nerozkradne a deficit rozpočtu vláda přece zvládá, že ano?