PÁTEČNÍ GLOSY 2.06.2023

Miroslava Macka
Na konci května skončil státní rozpočet se schodkem ve výši 271,4 miliardy korun, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo financí (MF). V meziročním srovnání se jedná o nárůst o 82,1 miliardy Kč a zároveň jde o největší květnový deficit od vzniku České republiky, ačkoli na příjmové straně rozpočtu došlo na konci května k růstu téměř o deset procent, neboť stát vybral více na pojistném (+24,5 mld. Kč) a na odvodu z nadměrných příjmů výrobců elektřiny (+12,2 mld. Kč). Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) plánuje příští týden na vládě projednat opatření, kterými prohlubování schodku ve zbytku letošního roku zbrzdí.
Tolik zpráva. Zvláště ta polední věta je kouzelná…

Z českého tisku:
Za neštěstí, při němž na koupališti v Českém Dubu na Liberecku v létě 2020 utonul šestiletý chlapec, je zodpovědný zástupce hlavního vedoucího tábora, kterého se chlapec účastnil. Ve středu o tom rozhodl senát Okresního soudu v Liberci. Osmatřicetiletému Tomáši Mádrovi uložil za usmrcení z nedbalosti trest odnětí svobody na dva roky s tříletým podmíněným odkladem.
Pražský městský soud v úterý v odvolacím jednání pravomocně odsoudil novinářku Janu Peterkovou za šíření poplašných zpráv o covidu v období pandemie. Uložil jí dvouletou podmínku s tříletou zkušební dobou, ve které se musí chovat řádně.

Evropský parlament ve čtvrtek více než dvěma třetinami hlasů vyzval členské země EU, aby neumožnily Maďarsku kvůli jeho problémům s právním státem a evropskými hodnotami příští rok předsedat Radě EU.
Zmíněná rezoluce také požaduje, aby Evropská komise neuvolňovala Maďarsku zmrazené fondy, dokud Budapešť neukáže praktické fungování přijímaných reforem.
Správně! Zvláště ty „evropské hodnoty“, které se na nás valí z Bruselu, je zapotřebí prosadit, i kdyby byli všichni maďarští voliči proti! A zvláště ihned povolit všechny neziskovky placené ze zahraničí, které nezištně naučí Maďary, koho mají příště volit!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předestřel lídrům evropských zemí, co by podle něj měli udělat, aby jeho země zvítězila nad ruskou agresí. Tři body představil ve čtvrtek na summitu Evropského politického společenství s tím, že nejde o žádnou novinku.
„Prvním krokem je úplná ochrana před ruským terorem především na zemi, ale také na obloze,“ řekl a vyzval Západ, aby Kyjevu poskytl bojová letadla a systémy protivzdušné obrany.
Ve druhém bodě pak apeloval na evropské politiky, aby jasně ukazovali na všechny projevy ruské agrese, a to nejen na Ukrajině. Jako příklad uvedl přítomnost ruských vojáků v Podněstří, které je mezinárodně uznávanou součástí Moldavska.
Za třetí krok pak označil vstup Ukrajiny do NATO a EU.
„Na červencovém summitu NATO by měla být jasně stanovena cesta ke členství a měly by být schváleny bezpečnostní záruky. Na podzim by měla začít jednání i na půdě EU.“
Dodávám:
K tomu není co dodat…

Global Times k incidentu amerického špionážního letadla s čínským stíhačem:
Jsou čínské válečné lodě a letadla poblíž USA, nebo jsou americké válečné lodě a letadla poblíž Číny?