ČTVRTEČNÍ GLOSY 20.04.2023

Miroslava Macka
Česká pošta uzavřela stovky smluv, u kterých se nemáte šanci dozvědět, s kým a na jakou částku jsou uzavřeny, neboť jsou skryty pod hlavičkou obchodního tajemství.
Jinak řečeno: občane, plaťte a opovažte se chtít vědět, co se s vašimi penězi dále děje!
A vyoknění v nedohlednu!

Šéfka Evropské komise von der Leyenová slíbila zemědělcům v šesti zemích EU 100 milionů eur, pokud zruší zákaz dovozu obilí z Ukrajiny.
Raději bez komentáře…

Česko a spojenci v Severoatlantické alianci jsou připraveni dlouhodobě podporovat Ukrajinu na její cestě k ukončení války, k poválečné obnově a k členství v NATO. Po včerejším jednání s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem to prohlásil český prezident Petr Pavel. Západ podle něj nemá k podpoře Ukrajiny alternativu.
Dodávám:
Znovu a znovu mne fascinuje, jak si pánové absolutně nepřipouštějí možnost, že to může dopadnout jinak. Ani stín intelektuální pochybnosti…

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová prohlásila, že na východě Ukrajiny již probíhá jarní protiofenziva. Nejde však podle ní o nějaký rozsáhlý útok na větší část území, ale spíše o řadu menších operací s cílem „zastavit nepřítele v jeho postupu a postupně osvobodit celé území“.
„Neměli bychom protiofenzivu vnímat jako útok na konkrétní rozsáhlé oblasti, protože hovoříme o strategickém cíli ozbrojených sil Ukrajiny osvobodit všechna naše území. Naším cílem je osvobodit naše území a zastavit nepřítele v jeho postupu. To znamená, že mluvit o protiofenzivě příliš úzce není správné. Jde o kolosální škálu akcí a opatření, jež ozbrojené síly provádějí. Je to především příprava personálu na řadu akcí, a to jak ofenzivních, tak defenzivních. Ale to vše dohromady, pokud bychom hovořili o našem strategickém cíli, lze nazvat protiofenzivními akcemi. Musíme mít taktické plány A, B i C, nemůže existovat jen jeden plán akcí, protože nepřítel reaguje také. Musíme si uvědomit, že takováto rozhodnutí se přijímají ve velmi krátkém časovém období, ne jeden nebo dva měsíce. Plán je nakonec vybrán tak, aby na něj nepřítel nemohl reagovat.“

Čínský prezident Si Ťin - Pching jednal s prezidentem Gabonu Ali Bongo Ondimbou během jeho oficiální návštěvy Pekingu. Domluvili spolu „vzájemnou přátelskou strategickou spolupráci“.
Tolik zpráva, která se v našich mediích zřejmě neobjeví, a pokud by se přece jen objevila, málokdo jí bude věnovat pozornost.
Gabon:
Země v Guinejském zálivu, necelých 270.000 km2, 1,5 milionu obyvatel, člen OPEC, rozsáhlá naleziště ropy, díky jejímuž vývozu patří země k nejbohatším zemím Afriky, dva strategické přístavy.
Naučení: Navštěvujme Tchai-wan.


Slova ka zapamatování Franze-Stefana Gradyho z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS):
„Pravděpodobně existuje jen jediný způsob, jak se Ukrajinci mohou v prvních hodinách ofenzivy vyhnout metle opotřebovávací války – paralyzovat ruské vojenské velení a vyvolat paniku mezi ruskými důstojníky i vojáky. Největší ukrajinská šance na úspěch přijde, budou-li se ruští vojáci vyhýbat postupujícím ukrajinským silám, aniž by sváděli tvrdý boj. Je důležité, aby Ukrajinci donutili Rusy opustit jejich obranné linie bez velkého boje, vyvoláním strachu z odříznutí a obklíčení. To může být jediná realistická varianta pro Ukrajince, jak dosáhnout rychlého a hlubokého průlomu.
Ukrajinské obrněné kolony prorazí vrstvenou ruskou obranu, rychle postoupí do ruského týlu a ohrozí ruské velení i řídicí uzly, jakou jsou vojenská velitelství a logistická střediska, což prohloubí paniku a paralýzu.“