STŘEDEČNÍ GLOSY 8.03.2023

Miroslava Macka
Česko chce od Švýcarska odkoupit blíže neupřesněný počet starších tanků Leopard 2, které jsou v současné době uskladněny v alpské zemi. Bez dalších podrobností to prohlásila švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová.
„O odprodeji tanků jsme se švýcarskou stranou nejednali. Pokud by nám však Švýcarsko chtělo nabídnout své tanky Leopard 2 jako ocenění naší pomoci Ukrajině, rozhodně nebudeme proti,“ sdělil ČTK ředitel odboru komunikace ministerstva obrany David Jareš.
Premiér Petr Fiala (ODS) na briefingu po setkání s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že informaci nyní nebude komentovat.
Tak chceme odkoupit nebo nechceme? Peněz přece máme víc než dost!

Čínský ministr zahraničních věcí Čchin Kang:
Pokud mají Spojené státy ambici stát se opět velkými, měly by nechat vzkvétat i ostatní země. Jejich potlačováním se velké nestanou.

Americký ministr obrany Lloyd Austin prohlásil, že válkou zničené východoukrajinské město Bachmut je pro Rusko sice symbolem, ale nemá operační význam a jeho pád není signálem, že Moskva nyní v dlouhodobé válce vítězí.

Některým zprávám vojenských analytiků nerozumím:
Rusové drží pod palbou všechny přístupové cesty k Bachmutu, ovšem fyzicky je nekontrolují, což umožňuje dál zásobovat ukrajinské vojáky ve městě.

A některé jsou doslova k smíchu:
Za loňskými útoky na plynovod Nord Stream stojí proukrajinské skupiny, píše deník The New York Times s odkazem na americké zpravodajské služby. Neexistují ale žádné důkazy, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo jiní vysocí ukrajinští představitelé o plánech sabotáže věděli.

Americká asociace silového trojboje prohrála soudní spor s transgender sportovkyní JayCee Cooperovou. Powerlifterka se s organizací soudila kvůli tomu, že jí byl odepřen start v ženské kategorii. Soud v USA nyní rozhodl o tom, že Cooperova čelila diskriminaci. Tím se do ženské divize silového trojboje otevírají dveře dalším ženám, které dříve byly muži.
Raději bez komentáře.