ČTVRTEČNÍ GLOSY 26.01.2023

Miroslava Macka
Kampaň obou kandidátů je zřetelně určena voličům, kteří ztratili paměť.

Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík poskytl rozhovor bývalému mluvčímu Václava Klause a dezinformátorovi Petru Hájkovi. Kandidáta na Hrad Petra Pavla označil za válečného štváče a posluhovače NATO.
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) se setkal s rektorem Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petrem Dvořákem, aby řešili situaci kolem děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka.
Ministr reagoval na žádost absolventů VŠE, kteří se dopisem obrátili na ministra školství. Požádali ho, aby pověřil Správní radu VŠE – kterou jmenuje a odvolává ministr – prověřením dlouhodobého chování děkana Ševčíka. Vadilo jim, že vedení školy výrazněji nezasáhlo proti chování někdejšího ekonomického experta Trikolory.
Setkání s rektorem se účastnily špičky ministerstva. Krom ministra i náměstek Jaroslav Miller a vrchní ředitelka odboru vysokého školství Radka Wildová.
Tolik zpráva. Ihned jsem si vzpomněl na staré dobré naučení z doby reálného socialismu:
Když si něco myslíš, tak nemluv. Když mluvíš, tak pak se nediv. K zblití.

Prosím vás, řekněte mi, že to je hoax! Přece někdo tak nesmyslně nelogický nemůže být německým kancléřem!
Berlín se bude držet zásady, že je třeba vyhnout se eskalaci mezi Ruskem a NATO, prohlásil německý kancléř Scholz po rozhodnutí dodat na Ukrajinu tanky.
Americký prezident Biden zase prohlásil, že ukrajinské síly se připravují na protiofenzivu, ale kroky Západu v kontextu Ukrajiny nepředstavují pro Rusko hrozbu.

NATO není a nemíní se stát jednou ze stran ukrajinského konfliktu, řekl včera listu Die Welt Jens Stoltenberg.
Tak tomu říkám pokrytectví! Proč to Stoltenberg neřekne Ukrajincům jasně?
„Snažte se Rusko porazit, my vám k tomu budeme dodávat zbraně, ale rozhodně vám jinak nepomůžeme, protože bychom ohrozili sami sebe. A uznejte, že je zatracený rozdíl, když se bojuje tam u vás a hynou vaši lidé, než kdyby dopadaly rakety a bomby na nás a šlo o kejhák nám. Tak se, sakra snažte, protože donekonečna vás podporovat nebudeme, to by nás naši lidi vyházeli z oken.“

Litevské národní divadlo opery a činohry vyhovělo doporučení ministerstva kultury a nahradilo plánované balety, Prokofjevův Romeo a Julie a Stravinského Svěcení jara, jiným repertoárem.
Doporučení ministerstva kultury? Spíše ministerstva nekulturní blbosti…

Já vím, že matematiku většina „men of letters“ nemusí, ale přesto i propaganda by se měla dělat inteligentně…
New York Times:
Na hřbitově využívaném Wagnerovou skupinou rychle přibývají nové hroby. Zatímco 24. listopadu jich tam bylo asi 170, dnes je to podle satelitních snímků sedminásobek. Wagnerovci už ztratili podle americké vlády tisíce žoldnéřů.

Polský politolog Robert Potocki:
Putin je jakási zástěna, za kterou se schovávají všechny problémy moderní Evropy. Ať se stane v kterékoli zemi cokoliv špatného, vždy za to může buď vnitřní nepřítel, nebo Putin. Polsko je toho nejlepším příkladem.